Avrupa basınında Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri
Turkey-European relations at European press
  1. Tez No: 120623
  2. Yazar: ATANER DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK SELMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu çalışmada Avrupa basınında Türkiye-Avrupa ilişkilerinin ele alınma biçimi üzerinde durulmaktadır. Avrupa basınının Türkiye'nin Avrupa Birliği ile bütünleşme çabalarını değerlendirme politikası ele alınmaktadır. Çalışmada Avrupa bütünleşmesinin tarihsel gelişimi ve düşünsel temelleri üzerinde durulmuş ve bölgesel entegrasyonun temel hedefleri, kurumsal yapısı, ekonomik, siyasi ve kültürel anlamı çözümlenmiştir. Bu çerçevede Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkileri ele alınmış, iki taraf arasındaki ilişkilerin tarihsel gelişimi değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel konusu ise Aralık 2000'de düzenlenen Helsinki Zirvesi sonrası gelişmelerdir. Çalışmada, Türkiye'ye adaylık statüsünü tanıyan Helsinki Zirvesinin Türkiye- Avrupa Birliği ilişkilerinde bir dönüm noktası niteliği taşıdığı vurgulanmış, bununla birlikte ikili ilişkilerde tarihsel temelleri olan birtakım sorunların ise devam ettiği belirtilmiştir. Çalışmada, Türkiye-Avrupa Birliği arasındaki sorunlu ilişkilerin Helsinki Zirvesi sonrasın ilk altı aylık dönem içerisinde nasıl ele alındığı üzerinde durulmuştur. Avrupa basınının Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecine ilişkin benimsediği temel yaklaşım ele alınmış, bu yaklaşım ikili ilişkiler bağlamında analiz edilmiştir. Çalışma çerçevesinde Avrupa Birliği üyesi dört ülke: Almanya, Fransa, ingiltere ve Fransa'da günlük olarak yayınlanan toplam 8 gazetede yayınlanan haber ve haber-yorumlar incelenmiştir. Söz konusu gazetelerin Türkiye'nin Avrupa Birliği ile üyelik ilişkisini sorunsallaştırma tarzı üzerinde durulmuş ve Türkiye'ye ilişkin benimsenen yaklaşımın temel eğilimleri analiz edilmiştir. -"¦fflSK
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it is focused on the manner Turkey-Europe relations are being held at European press. It is taken up how European press evaluates Turkey's efford to integrate with European Union. In this study, it is focused on the intellectual fundamentals and historical developments of the European integration and main goals, organizational structure and economical, political and cultural meaning of the European integration is analyzed. From this aspect, Turkey's relations with European Union are being held, and historical developments between both sides are analyzed. The main topic of the study is the developments after the Helsinki Summit, where Turkey is accepted as a candidate for the membership, is a turning point for the relations between Turkey and European Union. However, it is also clarified that some problems which have historical basis between bilateral relations are still exist. In the study, it is focused on how problematic relations are being held after six months period from the Helsinki Summit. The main approach of the European press upon Turkey's membership process to European Union is being taken up and this approach is analyzed in sense of bilateral relations. Within the study, from four European Union member countries; Germany, France, England and Greece, news and news-comments is analyzed in total eight newspapers question Turkey's membership relationship with European Union is taken up and the main tendency upon Turkey is analyzed