Aile stresinin 5-6 yaş çocuklarının beslenme davranışlarına etkisi
The Influence of family stress on the eating behaviors of children aged 5-6
  1. Tez No: 120622
  2. Yazar: YASEMİN AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Yönetimi Beslenme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu araştırmada amaçlanan anası nıf ına devam eden 5-6 yaş grubu çocukların, ailelerinde çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan stresin onların beslenme davranışları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırma kapsamına Yenimahalle ilçesi Şentepe bölgesindeki 13 ilköğretim okulunun anasınıfrarına devam eden öğrencilerin tamamı alınmıştır. Bunların %59'unu kız, %41'ini erkek öğrenciler oluşturmaktadır. Veriler tarama yöntemiyle öğrencilerin ailelerine uygulanan“Aile Stresi ve Çocuğun Yememe Davranışları”anketiyle toplanmıştır. Anket,“Ailenin Stres Durumu”,“Çocuk ve Aile Hakkındaki Genel Bilgiler”ve“Çocuğun Yememe Davranışları”olmak üzere üç bölümde toplanmıştır. Veriler t-testiyle çözümlenmiştir. I.gruptaki çocukların tepe değeri boy ve ağırlık açısından 50. persentilin altında iken II. grupta 50. persentildedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to analyze the influence of the stress in the family caused by different factors on the eating habits of their children ages 5-6 who attend nursery school. This study includes all the students who attend the nursery schools of the 13 primary schools in Şentepe, Yenimahalle. 59% of these students consist of girls and 41% of them are boys. The data are gathered by using research method in the questionnaire“Family Stress and Non-eating Habits of the Child”given to the students' families. The questionnaire is composed of three different sections:“Stress Level of The Family”,“General Information About The Child and The Family”, and“Non-eating Habits of The Child”. The data are analyzed by the Independent-samples t-Test. In this analysis, the answers to the following questions are sought: The means of the children's non-eating behaviour score determined from the 16 (sixteen) behaviours such as complaining, refusing certain foods or getting requests accepted are 43 (forty-three) in the group whose stress level is above the average and 31 (thirty-one) in the group whose stress level is below the average; and the difference is proved to be statistically significant. According to the information obtained from this research, the families can be made conscious of the effects of the family and the child and the ways to cope with the stress through educational programs. 11