Hammurabi Kanunu ve bu kanununun diğer kanunlara etkisi
- Tez No: 120634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
120 ÖZET Mezopotamya'da 1901-1902 yıllarında bir Fransız arkeologlar V.SCHElL'in başkanlığında, Elam'ın başşehri olan Sus'ta Hammurabi Kanunun çivi yazısı ile yazılı bulunduğu bir diorit steli meydana çıkarılmıştır. Elamlılar ise bu Steli, Babil'i istilâ ettikleri zaman yani M. Ö. 1207-1171 yıllarında Sus şehrine getirmişlerdir. 1901-1902 yıllarında bu stel bulununca, ilim dünyası Eski Babil soyunun 6. Kralı Hammurabi adını ve kanunnamesini tanımışlardır. Babil kralı Hammurabi M.Ö. 1728 ile 1686 yılları arasındaki 43 yıllık saltanatı içerisinde, Mezopotamya'nın büyük küçük şehir devletlerini birer birer zapt ederek, Sümer ve Akkad ülkelerin bir İmparatorluk haline getirmiştir. Ülkesinde güneyde Sümer, kuzeyde Akkad yani Sami halkının oturduğu ve hakim olduğu şehirlerin yerli kanunlarını derleyip, kısmen üzerinde reformlar yaparak bir kanunname meydana getirmiştir. Hammurabi Kanun başta bir“Prologue”(önsöz) ve sonda da bir "epilogue (sonsöz) olmak üzere 282 kanun maddesinden ibarettir. Bu kanunname Mezopotamya'nın ilk kanunu değildir. Eski Mezopotamya'da Hammurabi'den önceki zamana ait olan Lagaş Kralı Urukagina, Kral Gudea III, Ur sülalesinin ilk hükümdarı Umammu, İsin Kralı Lipit- İstar ve Esnunna Krallığı kanunları Hammurabi Kanununun esasını teşkil etmiştir. Fakat tarihte bu kadar geniş kapsamlı önsözü, uzun son sözü, 282 kanun maddesi ile yazılmış bir kanun abidesi yoktur. Hammurabi'nin vücuda getirdiği kanunname, tüm Mezopotamya devlet reislerinin belli ve açık bir din ve devlet anlayışı içerisinde, adaletin hakimiyetine ve halkın sosyal haklarının, refah ve saadetinin teminine çalışmıştır. Ülke içinde zayıfların kuvvetlilere karşı himayesini sağlayarak, ekonomik alandaki hamlelerle, halkı ferahlığa kavuşturmuştur. Daha sonraki dönemlere ait, Hitit, Mısır, Yunan ve Roma devletlerinin aile hukuk, günlük hayatın iktisât ve ticaret bakımından ilişkilerini aksettiren alış veriş121 vesikaları, kira sözleşmeleri ve mahkeme zabıtları üzerinde incelemeler yapılmıştır. Bu incelemeler sonucunda, Hammurabi kanununun sosyokültürel, iktisâdi ve hukuki açılardan diğer milletlere örnek teşkil ettiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
122 REVIEW İn 1901-1902 a diorit stel which have cuneiform writing Hammurabi Law was come to light by French archelogists in the lead of V. SCHEIL in Elam's capital city at Sus in Mesopatamia Elam people brought this stel to Sus when they invaded Babylon in BC 1207-1171. After foundation of this stel in 1901- 1902 the name of Hammurabi, who was Ancient Babylon family's sixth King, and his law was recognized by the world scientists. Babylon's King Hammurabi invaded all the cities in Mesapotamia, made Sumer and Akkad countries a big empire between the years B.C. 1728-1686 within the 43 years. He collected the laws of Sumer that existed in the southern part and Akkad in other words Semite people that existed in the northern part of his country then made some reforms on the laws and produce an statue book. Hammurabi low is consist of 282 article which has“prologue”(Preface) at the beginning and“epilogue”(conclusion) at the end. This satue book was not the Mesopotamia's first one, in Ancient Mesopotamia, belonging to date before Hammurabi, Lagaş king Urukagina's King Gudea's, the first King of III. Ur Family Urnamu's İsin King Lipit-lstar's and Esnuna Kingdom's Laws formed the base of Hammurabi Law but there wasn't any other law monument which has comprehensive perface, conclusion and 282 law articles in history. The statue book that Hammurabi produced, tried to help Kings to dominate justice and ensure the nations social rights, welfare and happines within the comprehension of clear, obvious religion and government. He relieved the people by protecting the weaks against the strangers with the help of economic developments. Hittite, Egypt, Greek and Rome government's family laws, trade documents which shows the relations between economy and trade in daily life, leases and court documents which are all belonging to subsequent periods were123 examined. As a result of this examinations, it is celar that the other nations were influenced by the social, cultural, economic, legal side of Hammurabi law.