Kazakistan'ın dış politikası
Kazahstan's foreign policy
- Tez No: 120635
- Danışmanlar: PROF. DR. REFET YİNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
141 ÖZET 16 Aralık 1991 tarihinde Kazakistan Parlamentosu bağımsızlığını ilan etti. Kazakistan'ın 11 yıllık bir süre içerisinde izlediği dış politikasını incelediğimizde şunu görmekteyiz: Diğer eski Sovyet ülkeleri gibi, Kazakistan da bağımsızlığının ilk yıllarında dış politika stratejisini belirlemek zorundaydı. Yakın ve uzak ülkelerle diplomatik ilişkilerin kurulması gerekiyordu. Dünyadaki çeşitli uluslararası ve bölgesel örgüt ve kuruluşlara entegre olma çalışmalarının yapılması gerekiyordu. Bu hedeflerin bir çoğuna oldukça kısa denilebilecek bir sürede ulaşılabilindi. 2 Mart 1992 tarihinde Kazakistan Birleşmiş Milletlere üye oldu ve bu örgütün Anlaşmasına uymayı kabul etti. Bu sayede dünya toplumuna dahil oldu. Ocak 1992'de Kazakistan Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası'na üyelik için başvuruda bulundu ve 1992 Temmuzunda bu örgütlere kabul edildi. Kısa bir süre içerisinde dünyanın birçok önemli ülkesi Kazakistan'ı tanıdı. 1992 yılında Kazakistan'ı bağımsız bir devlet olarak dünyanın 30'dan fazla ülkesi tanımıştı. Bunların arasında ABD, Çin, Türkiye, Iran, Pakistan, İsviçre, Kanada gibi devletler vardı. 1996 yılın başında Kazakistan'ı tanıyan devlet sayısı 120'yi aşmıştı. Bunlardan 92'si ile diplomatik ilişkiler kurulmuştu. Kazakistan Helsinki sürecine, Nükleer Silah Anlaşması'na katıldı. ABD ile demokratik işbirliği konusunda bir Anlaşma imzaladı ve ticaret için elverişli bir rejim elde etti. Bütün nükleer silah sahibi ülkeler Kazakistan'a toprak bütünlüğünün garantisini verdiler. Kazakistan dış ilişkilerinde iyi komşuluk, başka devletlerin iç işlerine karışmama, eşitlik, sorunları barışçıl yollarla çözme gibi evrensel ilkeleri takip etmektedir. Uluslararası ticaret alanında büyük adımlar atarak Kazakistan Shevron, British Petrol, British Gas, Elf-Akiten, Adjip gibi büyük yabancı şirketlerle ortak petrol ve gaz aramaları başlattı.142 Bu onbir yıllık süre içerisinde birçok eski SSCB ülkesinde zaman zaman savaş ve karışıklıklar yaşanırken, Kazakistan'da durum sakindi. Bu da uluslararası arenada Kazakistan'ın saygınlığını artırdı. Mevcut olan önemli uluslararası örgüt ve kuruluşlara üye olmanın yanısıra, Kazakistan kendisi de bölgesel entegrasyonların oluşturulması için çaba sarfetmektedir. Bu tezde Kazakistan Cumhuriyeti'nin dış politika stratejisi olarak devletin diğer ülkelerle kuşaklar şeklinde olan münasebetler stratejisi ele alındı. Kazakistan'ın bu halkalar halinde dağılan ilişkiler zinciri önemine ve yakınlığına göre merkezden kenarlara doğru yayılmaktadır. Birinci kuşakta Kazakistan'ın Rusya, Çin, Özbekistan, Kırgızistan gibi komşu ve diğer eski Sovyet ülkelerle istikrarlı ve dostane ilişkilerin sağlanması vardır. İkinci halkayı Türkiye, İran, Pakistan, Hindistan gibi devletlerle olan ilişkiler oluşturmaktadır. Üçüncü kuşak ise - ABD, Japonya ve Avrupa ülkelerinin ileri teknolojisine ulaşma ve önemli uluslararası kuruluşlarla ilişkiler kurmadır. Kazakistan'ın coğrafik konumunun elverişli olduğu kadar elverişsiz olduğunu da söylemek mümkündür. Çin ve Rusya gibi iki dev arasında kalarak, Kazakistan çok dengeli ve akıllı politikaları yürütmek zorundadır ve avantajlarını kendi leyhine kullanmayı bilmelidir. Kazakistan'ın yakın yada uzak herhangi devletle bir sorunu yoktur. Dünyada barışın ve istikrarın sağlanması için katkıda bulunduğu gibi, Kazakistan kendi bölgesinde de güvenliğin oluşması, ekonomi, ticaret ve demokrasinin gelişmesi, refah seviyesinin yükselmesi için yoğun çaba harcamaktadır. Ancak tabi ki bazı şeyler elde edilmesine rağmen, birçok konuda belli bir düzeye ulaşmak için yapılması gereken çok şey vardır. Kazakistan daha yolun başında. Burda da dikkat edilmesi gereken nokta, doğru yolu seçmek ve doğru kararları almaktır. Çünkü yapılan bazı hataları daha sonra düzeltmek hiç de kolay olmayabilir
Özet (Çeviri)
143 ABSTRACT Kazakhstan Parliament decleared its independence in 16 December 1991. During 11 years time, while researching Kazakhstan's foreign policy we found out that: Alike other ex - Soviet counties in the beginning times of its independence Kazahstan had to determine its foreign policy strategy. With close and far countries diplomatic relations had to be set. Integration studies with international and national foundations and organizations all over the world, had to be done. Most of those aims were done in a very short time. Kazakhstan became a member of the United Nations and accepted to obey those organizations aggrement in 2 March 1992. By this way it included the world society. In 1992 January Kazahstan applied International Money Foundation and World Bank for the membership and it is accepted by those organizations in July 1992. In a very short time worlds many important countries recognized Kazakhstan. In more than 30 countries of the world Kazakhstan is known as independed in 1992. USA, China, Turkey, Iran, Pakistan, Switzerland, Canada were some of those countries. Beginning of 1996 the number of the countries which had known Kazakhstan were more than 120 and of those 96, diplomatic relations were set. Kazakhstan participated the Helsinki progress, nuclear weapon aggrement. For the democratic cooperation Kazakhstan signed out an aggrement with USA and for this it obtained conveniet regime for trade. All countries which owned nuclear weapons quareenteed Kazakhstan its land integrity. In its foreign relations Kazakhstan followed universal principles like; good neighbourhood, not integrated to other countries internal affairs, equality and solving problems with peaceful ways. In the area of international trading, Kazakhstan made big progress with big foreign companies like Shevron, British Petrol, British Gas, Elf-144 Akiten, Adjib, and Kazakhstan started commen petrol and gas seaching with those. During this 1 1 years time despite in many of ex. USSR countries time to time there were war and disorderness, Kazakhstan is peaceful. Because of this reason Kazakhstan presstige is remained over in the international arena. Togerher with existing important international organizations and foundations membership, Kazakhstan tried to constitute regional integrations by itself. In this thesis as Kazakhstan Republic's foreign politicial strategy, goverments relation strategy like generations with other countires is described. Kazakhstan's relationship is distrubuted like circles, and this relation chain with its importance and closeness is spreaded from center to edges. The first generation is Kazakhstan's stabilized and friendly (peaceful) relations with its neighbours and other ex - Soviet Union Countries like; Russia, China, Uzbekistan, Kırghızistan. Second generation is its relationship with countries like Turkey, Iran, Pakistan, India. Third generation is to reuch USA, Japanese, European countries well developed technology and relations with important international organizations. It is possible to say that Kazakhstan's geographical location is suitable but also it is unsuitable. In the middle of the two huge countries like China and Russia, Kazakhstan has to carryout balabced and intelligent politics and has to know to use the adventages to its own favour. Kazakhstan has no problems with any far and close countries. Kazakhstan contributed to the world peace and stability and it also made big efforts in its own region to form reliability, economics, trade and development of democracy to reach upper prosperity level. Of course there are some things which were obtained, but also in many topics to reach the certain level; there are a lot of things to do. Kazakhstan is in the begining. Here the point had to be taken care is to choose the right way and to take the right decisions. Because it might not be easy to put in order some mistakes which has been made. f.C-