Kısa vadeli yabancı sermaye hareketlerinin Türk ekonomisi üzerindeki etkileri
The Effects of the flow of the short term foreign capital on the Turkish economy
  1. Tez No: 120644
  2. Yazar: ZİVER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
155 ÖZET Son yıllarda, globalleşme eğilimlerinin ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle ulusal sermaye piyasaları uluslararası sermaye piyasalaları halini almış ve uluslararası sermaye hareketleri önemli boyutlara ulaşmıştır. Uluslararası sermaye hareketleri, niteliklerine göre farklılık göstermekte ve çok çeşitli bir nitelik taşımaktadır. Uluslararası sermaye hareketlerinin amaçlarına göre bir sınıflandırlırmasında, doğrudan uluslararası sermaye hareketleri ve dolaylı uluslararası sermaye hareketleri ayrımına ulaşırız. Doğrudan uluslararası sermaye hareketleri, yabancı girişimcilerin kendi ülkeleri dışında başka ülkelere üretim ve hizmet sunma amacı ile demirbaş, makine parkı, know-how, patent, ticari marka, teknoloji ve organisazyon göndermesidir. Dolaylı sermaye hareketleri ise portföy yatırımları gibi sermaye piyasasına, fon arzetmekle oluşmaktadır. Yabancı sermaye hareketleri vadelerine göre uzun ve kısa vadeli olmak üzere ayrıma tabi tutulabilir. Uzun vadeli sermaye hareketlerinin büyük bir bölümü doğrudan sermaye hareketleri niteliğinde olmaktadır. Kısa vadeli sermaye hareketleri ise portföy yatırımları şeklinde gerçekleşmektedir. Kısa vadeli sermaye hareketleri genellikle arbitraj öğesine dayalı, spekülatif bir nitelik taşımaktadır. Ulusal sermaye piyasalarının uluslararası halini alması ve uluslararası sermaye hareketlerinin önemli boyutlara ulaşmasının ana nedeni ise gelişmekte olan ülkelerin, kalkınmalarının finansmanı için ihtiyaç duydukları kaynakları uluslararası piyasalardan temin etmek amacıyla fon alıcısı damaları ve gelişmiş ülkelerin sermaye piyasası aktörlerinin yeni kazançlar elde etmek amacıyla uluslararası piyasalara fon satıcı olmasıdır.156 Birçok dışa kapalı gelişmekte olan ülke uygulanan finansal libralleşme politikaları ile açık ekonomi halini almıştır. Uygulanan finansal liberalleşme politikaları iki aşamada oluşmaktadır. İlk aşama, yurtiçinde finansal araçlara olan baskının ve kısıtlamaların kaldırılması ile gerçekleşirken, ikinci aşamada, ulusal finansal piyasalarının dış dünyaya açılması ile son bulmaktadır. Finansal liberalleşme sağlandıktan sonra ülke ekonomisine yabancı sermaye girişler olmaktadır. Gelişmişekte olan ülkelerin kalkınmalarının finansmanı için ihtiyaç duyduğu bu yabancı sermaye girişlerinin üretken yatırımlara yönelmesinin ülke yararına olduğu bir gerçektir. Ancak finansal liberalleşme sonucunda uluslararası fonları talep eden bu ülkelerin ekonomik istikrarlarını sağlamış olmaları gerekmektedir. Aksi halde veri ekonomik istikrarsızlık ortamında ülkeye gelen yabancı sermaye akımları, üstlendikleri risk büyüklüğü sebebiyle kısa vadeli ve spekülatif bir nitelik taşıyacaktır, bu durum veri ekonomik istikrarsızlıkların daha da derinleşmesini sağlıyacaktır. Bu sebepten dolayıdırki, uluslararası sermaye talep eden ülkelerin önce ekonomik istikrarsızlıklarına çözüm bulmaları sonra finansal liberalisazyon politikalarını uygulamaları gerekmektedir. Bu bağlamda, Türk ekonomisinde kronik bütçe açıklan ve kronik enflasyon başta olmak üzere birçok yapısal istikrarsızlıklar bulunurken finansal liberalleşme politikaları uygulanmıştır. Bütçe disiplinini sağlayacak yapısal tedbirlere başvurulmadan, bütçe açıklarının finansmanı devlet iç borçlanma senedleri yoluyla doğrudan yada dolaylı olarak yabancı sermaye akımları ise finanse edilmeye çalışılmış, Türk ekonomisine kısa vadeli, arbitraj kazancı kovalayan spekülatif nitelikli büyük miktarlarda yabancı sermaye akımlarının girmesine neden olmuştur. Bunların sonucunda Türk ekonomisindeki veri makroekonomik istikrarsızlıklar daha da büyümüştür.
Özet (Çeviri)
157 ABSTRACT With the effect of globalization trends and technological developments, national capital markets have been transformed into international capital markets and international capital movements have reached significant proportions in the last years. International capital movements exhibit differences according to their nature and have wide-ranging characteristics. International capital markets are classified according to their purpose as direct international capital movements and indirect international capital movements. Direct international capital movements involve foreign entrepreneurs who send fixtures, machinery fleet, know-how, patent, trademark, technology and organisation to countries other than their home country in order to offer production and service to such other countries. Indirect capital movements, on the other hand, are created when funds such as portfolio investments are supplied to capital markets. Foreign capital movements can be sub-divided according to their tenor as long-term and short-term. A big portion of the long-term capital movements consists of direct capital movements; while short-term capital movements are realized in the form of portfolio investments. Short-term capital movements are generally of speculative nature, based on arbitrage. The main reason for transformation of national capital markets into international ones and the significant proportions achieved by the international capital movements is the fact that developing countries are fund buyers obtaining the resources they need to finance their development from the international markets, and that the capital-market players of the developed countries are fund sellers to international markets, aiming to gain new profits.158 Many developing countries closed to the outside world have become open economies due to the financial liberalization policies they have put into application. The financial liberalization policies involve two stages. In the first stage, the control and restrictions imposed on the financial instruments are lifted, while in the second stage, the national financial markets are opened to the outside world. After achievement of financial liberalization, there occur foreign capital inflows into the country concerned. It is true that if such foreign capital inflows needed by developing countries for financing their development are channeled into productive investments, they would benefit from it. However, such countries demanding international funds as a result of financial liberalization should have achieved economic stability. Otherwise, the foreign capital inflows entering a country in an environment of economic instability will carry a short-term and speculative character due to the size of the risk they assume; which, in turn, will deepen even more the given economic instabilities. For this reason, countries demanding international capital should first find a solution for their economic instabilities and then apply financial liberalization policies. In this context, financial liberalization policies have been applied in Turkey in an environment of structural instabilities, particularly of chronic budget deficits and chronic inflation. Efforts have been made to finance the budget deficits directly or indirectly with foreign capital inflows through government's domestic borrowing papers, without resorting to structural measures that would ensure budgetary discipline, and caused big amounts of short-term and speculative foreign capital chasing arbitrage profits to enter into the Turkish economy. As a result of these, existing macroeconomic instabilities in the Turkish economy have become even bigger. TCY&KRKÖ&ITfM KWOTIA