Mutedil Hürriyetperveran Fırkası
Moderate Liberal party
  1. Tez No: 120653
  2. Yazar: DERMAN ALTINAY ASVAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
ÖZET Mutedil Hürriyetperveran Fırkası (Moderate Liberal Party), 1909 yılı Kasım ayında mebuslar tarafından kurulmuş bir II. Muşrutiyet Devri Osmanlı siyasi partisidir. Mutedil Hürriyetperveran Fırkası hürriyetçi (liberal) bir partidir. Buna ek olarak kendi etnik ve kültürel kimliklerini serbestçe koruyup geliştirebilmesine izin verilecek unsurların Osmanlılık çatısı altında beraberce yaşaması gerektiğini savunuyordu. Bu politikaya“içtima-yı nasır”(etnik unsurların beraberliği) politikası denmekteydi. Fırka il yönetimlerinin yetkilerinin genişletilmesine taraftardı. Fakat Osmanlı siyasi bütünlüğünü korumak istediğinden özerkliğe varacak yetki genişletmelerine karşıydı. Fırka iç politikada, Kamil Paşa başkanlığında partiler üstü bir hükümet kurulmasını öneriyordu. Dış politikadaysa Osmanlı Devletinin İngiltere ile müttefik olmasını savunuyordu. Mutedil Hürriyetperveran Fırkası İstanbul dışında yalnız birkaç merkezde şube açabilmişti. Fırka örfi idare tarafından kapatıldıkça çıkarmaya devam ettiği bir yayın organına sahipti. Mecliste fırka, İttihat ve Terakkiye ve onun desteklediği hükümetlere karşı genellikle diğer muhaliflerle birlikte hareket ediyordu. Muhalefetin ancak mecliste birleşerek ittihat ve Terakkiye denk bir güce erişebildiğinin farkındaydı. Bu sebeple Mutedil Hürriyetperverler yayın organlarını diğer muhalif yazarların makalelerine açarak muhalefetin birleşmesi yolunda önemli bir adım atmışlardı. Mutedil Hürriyetperverler muhalifler üzerinde kurulan baskıyı meşrutiyetin gerektirdiği hürriyet anlayışına aykırı bulmaktaydı. Mutedil Hürriyetperveran Fırkası 22 Kasım 1911 tarihinde, kuruluş çalışmalarında faal olarak yer aldığı, muhalifleri birleştiren Hürriyet ve itilaf Fırkasına katılarak kendi varlığına son vermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Moderate Liberal Party (Mutedil Hürriyetperveran Fırkası) is an Ottoman political party, which has been formed by members of parliament in November 1909 during the Second Constitutional Period. The Moderate Liberal Party was defending the idea that, the components which had been permitted to independently protect and develop their own ethnic and cultural identifications, must be able to live under the same Ottomanacy roof together. The party was in favor of expanding the number of competence of provincial administrations. However, in order to be able to maintain the Ottoman political unity, it was against expanding the authorities to the extent of authonomy. The party had an advice that a government above all should be founded under the presidency of Kamil Pasha. It was also defending the idea of the Ottoman Empire in becoming allies with England. The Moderate Liberal Party was able to assemble only a few divisions outside of Istanbul. The party owned a publication organ which it continued to give out even thought it was shut down by the martial law. The party generally criticized the Union and Progress Party and all the governments of which was supported by this party, together with other opposing parties. The Moderate Liberals, found the pressure made on the opposing parties to be contrary to the understanding of the term liberty required by the constitution. The Moderate Liberal Party has put an end to its existence in November 22, 191 1 by contributing to the Party of Liberty and Entente. t*J2E£^“ uAum*»”-