Mali analiz tekniklerinin sektör bazında (fındık sektörü) uygulaması
Application of financial analyse technics in sector base (hazelnut sector)
- Tez No: 120652
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN KAVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışmada fındık işleme sanayii sektöründen hareketle, mali analiz tekniklerinin sektöre! bazda uygulaması yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümde mali analizin tanımı, amacı ve önemi ile genel kabul görmüş analiz teknikleri sırasıyla ele alınmıştır. Daha sonra gelen bölümde, genel olarak sektörü derinlemesine tanımak ve analiz sonuçlarını daha iyi yorumlayabilmek amacı ile fındık sektörü hakkında genel bilgiler verilmiştir, özellikle fındığın ülkemiz ve Dünya ülkeleri açısından yeri ve önemi ile ülkemiz ekonomisindeki payı, ihracat değeri ve daha fazla döviz kazandırması için alınması gereken tedbirler üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise sektörde faaliyet gösteren imalatçı ve ihracatçı işletmelerden alınan verilere göre sektörel bazda bilanço ve gelir tablosu oluşturulmuş; bu tablolardan hareketle ilk bölümde anlatılan tekniklere göre mali analiz uygulamalarına yerverilmiş, ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiş ve sektörün ekonomiye katkısı ve bu katkının artırılması için neler yapılması ve ne gibi önlemler alınması gerektiği hakkında yorumlar yapılmıştır. Fındık işleme sanayii sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin sektörel bazda analizi sonucu, sektörün genel olarak birinci bölümde yerverilen mali analiz tekniklerinde anlatılan ideal durumlardan uzak olduğu görülmüş olup; analiz sonucunda sektörün genel sorunları ile çözüm yöntemlerinin nasıl olması ve neleri kapsaması gerektiği daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study, hazelnut-processing industry are researched in practising techniques of financial analyse for its sector base. As a first part of the study, definition of financial analyse, purpose of the study, its importance and researched analyse techniques step by step that are accepted in general. In the second part, general information has been given about hazelnut industry for identify the sector in detail and making some comments for the result of analyses. This study also explains especially, position and importance of hazelnut in our country and also in the world and its portion of our economy, value of exporting and taking some precaution for earning more foreign exchange from it. At the last part, revenue tables and balance sheets are prepared in sector base according to data of exporter and manufacturer who works in the same sector. In respect of this tables applied for some financial analyses according to techniques, which are explained in first stage and results are evaluated. Comments are made about contribution of the sector in the economy and what should be done for increasing this contribution and also what kind of precautions should be considered. As a result of the sector bases financial analyses of hazelnut- processing industry, found out that sector are far away of ideal status according to financial analyse techniques in general way which are explained in the first part. Exposed that general problem in the sector, its solution methods, and what should be the scope of it according to result of analyses.