Yap işlet devret modelinin vergileme açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi
The Study and evaluation of the BOT (build, operate, transfer) model in respect of taxing
  1. Tez No: 120659
  2. Yazar: EYÜP ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİNNUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET YİD (Yap İşlet Devret) Modeli uygulamaları, yeni yatırımlara ihtiyaç duyulan gelişmekte olan ülkemizde, yatırımlar konusunda karşılaşılan finansman problemini aşmak amacıyla gündeme gelmiştir. Geçmişteki imtiyaz uygulamalarına oldukça benzeyen alternatif bir model olan YİD Modelinden günümüzde gerektiği şekilde faydalanılmadığı görülmektedir. YİD Modeli uygulamalarının ülke kalkınmasında önemli bir rolü olacağı düşünülmektedir. Bu nedenle bizim ülkemiz açısından da önemlidir. Bu çalışmada birinci bölümde YİD Modeli genel olarak ele alınmış, ikinci bölümde ise Türkiye' de YİD modelinde gelinen süreç, hukuki yapı ve model uygulamaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde vergileme ile ilgili yönlerinin incelemesini amaçlanmış olup, son bölümde, vergileme açısından özellik arz eden durumlar ve sorunlar irdelenmeye çalışılmıştır. KIM"* 'SSK^**
Özet (Çeviri)
208 SUMMARY The model of BOT (Build-Operate-Transfer), the new investments are needed in our developing country, it has put on the agenda to pass the problem of financing in the investments. The applying of patent in the past, resembles the alternative model of BOT which has not been profited enough. It has been thought that the model of BOT would have an important role to develop the country. For this reason, it is important also our country. In this working, in the first section, the model of BOT has been explained generally. In the second section, the arrived process of the model of BOT and the structure of the law about the model of BOT has been looked over. In the third section, it has been intended to examine related properties and problems of the taxing. As a result, in the last section, the states and the problems of the taxing have been examined.