Yatırım kararlarında kaba küme yaklaşımı
Rough set approach in investment decisions
- Tez No: 120699
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR AKMUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Artan bir öneme sahip bir araştırma alanı haline gelmiş olan veri madenciliği, veri tabanlarındaki örüntülerin keşfedilmesi ve gizli bilgilerin çıkarılması süreci olarak tanımlanabilir. 1980'lerin başında Zdzialaw Pawlak tarafından ortaya konulmuş olan kaba küme kuramı, muğlaklık ve belirsizlikle ilgili yeni bir matematiksel araçtır. Kaba küme metedolojisi, bir çok gerçek yaşam probleminde yararlılığını kanıtlamıştır ve önemli bir uygulaması veri madenciliğidir. Bu çalışma, kaba küme yaklaşımının finans alanındaki uygulamasıdır. Çalışmanın amacı, Türkiye'de yatırım kararlarında kaba küme yaklaşımının kullanılabilirliğini incelemektir. Önce, kaba küme metodolojisi ile bankaların mali başarısızlıklarım bir, iki, üç, dört ve beş yıl önceki mali oranlar kullanılarak tahmin edebilen sınırlayıcılar ile bunların tahmin doğrulukları araştırılmıştır. İkinci olarak, IMKB'de işlem gören hisse senetlerini üç, altı, dokuz ve oniki aylık performanslarına göre“iyi”veya“kötü”olarak sınıflayabilen ve kaba küme yaklaşımı ile elde edilen karar kurallarının tahmin gücü hesaplanmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Data mining which has become a research field with increasing importance, can be described as a process of discovering patterns and extracting knowledge hidden in databases. Rough set theory, introduced by Zdzislaw Pawlak in the early 1980s, is a new mathematical tool to deal with vagueness and uncertainty. Rough set methodology has proved its usefulness in many real-life applications and its important application is data mining. This study is the application of the rough set approach in the finance field. The purpose of the study is to investigate the usability of rough set approach in investment decisions in Turkey. Firstly, using rough set methodology, the classifiers which can predict financial failure by financial ratios one, two, three, four or five years ago before failure and their accuracy of prediction has been researched. Secondly, the power of prediction of decision rules obtained by rough set approach and can classify the stocks, issued in Istanbul Stock Exchange Market, as“good”or“bad”according to their performance in three, six, nine and twelve months has been calculated and evaluated.