Ocak ayı anomalisinin davranışsal finans üzerindeki yeri: BİST'te bir uygulama
The place of anomaly of january month on behavioral finance: An application in BIST
  1. Tez No: 534922
  2. Yazar: NAGİHAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yatırım kararlarında rasyonel davrandıkları kabul edilen yatırımcıların, gerçekte piyasa değerleme yöntemlerinden bütünüyle yararlanmadıkları, ampirik çalışmalar sonucunda piyasalarda gözlemlenen, etkin piyasa hipotezi ile örtüşmeyen anomalileri açıklamada geleneksel ve modern yöntemlerin eksik kaldığı gözlemlenmiştir. Bu noktada psikoloji ve sosyoloji gibi disiplinlerin yardımıyla yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bulgularla, yatırımcıların kararlarında rasyonel olmadıkları tespit edilmiş, gerçekte nasıl davrandıkları incelenmiştir. Yatırım kararlarını etkileyen içsel ve dışsal durumlar; iyimserlik, aşırı güven, temsilcilik, demirleme, ayarlama, zihinsel muhasebe, sürü davranışı, muhafazakârlık gibi faktörler incelenmiştir. Bu çalışmalar doğrultusunda yeni bir alanın ortaya çıkması sağlanmıştır. Bunun sonucunda davranışsal finans akademik çevrelerce kabul edilerek, literatürde yerini almıştır. Bu çalışmanın amacı, finansal piyasalarda hisse senetlerinde zaman zaman görülen normalden fazla fiyat hareketlerinin nedenlerini, anomali türleri bakımından inceleyerek açıklamaya çalışmaktır. Borsa İstanbul'da yer alan BİST 100 endeksinin 2006-2016 dönemini kapsayan hisse senedi verilerinden yararlanılarak yapılan çalışmada dönemsel anomali türlerinden Ocak ayı anomalisinin varlığı sınanmıştır. Elde edilen sonuçlar BİST 100 endeksinde Ocak ayı anomalisinin varlığını destekler nitelikte olmuştur. BİST 100 endeksinin etkin olmadığı ve yatırımcıların Ocak aylarında normalden fazla kazanç sağlamalarının mümkün olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It has been observed that investors who are considered to be rational in investment decisions do not actually make full use of market valuation methods and that traditional and modern methods are lacking in explaining anomalies that do not coincide with the effective market hypothesis observed in the markets as a result of empirical studies. At this point, it has been determined that decisions of investors are not rational with the findings obtained through researches conducted with the help of disciplines such as psychology and sociology. Internal and external conditions affecting investment decisions; optimism, overconfidence, representation, anchoring, adjustment, mental accounting, herd such as behavior, conservatism have been examined. In the course of these studies,emergence of a new field has been provided. As a result, behavioral finance has been accepted in academic circles and has taken place in the literature. The purpose of this study is to try to explain the causes of abnormal price movements which are seen in stocks in financial markets from time to time, by examining them in terms of types of anomalies. In the study which covers 2006-2016 period of BİST-100 index located in stock data, the presence of abnormalities in January of seasonal anomaly types is examined. The results obtained are indicative of the presence of the January anomaly in the BIST 100 index. It is seen that BIST 100 index isn't active and investors can gain more than usual in January months.