Dört farklı keten (Linum usitatissimum L. ) çeşidinde uygun ekim zamanı ve sıra arası mesafelerin belirlenmesi
The Appropriate seeding time four variety of flax (Linum usitatissimum L. ) and determining the distance row space
- Tez No: 120717
- Danışmanlar: PROF.DR. NECMİ İŞLER, Y.DOÇ.DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
IV ÖZET DÖRT KETEN (Liman ustatissimum L.) ÇEŞİDİNDE UYGUN EKİM ZAMANI VE SIRA ARASI MESAFELERİNİN BELİRLENMESİ Bu çalışma, 2001 - 2002 kışlık yetiştirme sezonu sırasında Mustafa Kemal Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri bölümüne ait deneme alanında yapılmıştır. Denemede materyal olarak San-85 keten çeşidi ve 184, 164 ve 188 keten hatları kullanılmıştır. Çalışmada ekim zamanı (1, 15 ve 30 Kasım) ana parselleri, sıra aralıkları (30, 45 cm) I. alt parselleri, çeşit ve hatlar (188, Sarı 85, 184, 167) II. alt parselleri oluşturmuş ve bölünen bölünmüş parseller desenine göre, üç tekrarlamalı olarak deneme kurulmuştur. Araştırma sonuçlara göre I. Ekim zamanında ortalama bitki boyu 87.2 cm, ilk dallanma yüksekliği 50.9 cm, dal sayısı 3.4 adet/bitki, meyveli dal sayısı 18.9 adet/bitki, meyve sayısı 183.7 adet/bitki, meyvedeki tohum sayısı 6.9 adet/bitki, 1000 tane ağırlığı 7.8 gr, tane verimi 109.9 kg/da, biyolojik verim 1564.2 kg/da, sap verimi 1453.4 kg/da, hasat indexi %14.8, yağ verimi 40.88 kg/da, yağ oram % 36.94 olarak bulunmuştur. II. Ekim zamanında ortalama bitki boyu 81.5 cm, ilk dallanma yüksekliği 44.8 cm, dal sayısı 2.7 adet/bitki, meyveli dal sayısı 11.9 adet/bitki, meyve sayısı 122.2 adet/bitki, meyvedeki tohum sayısı 9.1 adet/bitki, 1000 tane ağırlığı 7.6 gr, tane verimi 113.4 kg/da, biyolojik verim 1341.0 kg/da, sap verimi 1226.6 kg/da, hasat indexi %12.3, yağ verimi 41.19 kg/da, yağ oram %36.67 olarak bulunmuştur. IH. ekim zamanında ise ortalama bitki boyu 78.9 cm, ilk dallanma yüksekliği 44.8 cm, dal sayısı 2.8 adet/bitki, meyveli dal sayısı 14.5 adet/bitki, meyve sayısı 107.1 adet/bitki, meyvedeki tohum sayısı 8.7 adet/bitki, 1000 tane ağırlığı 7.5 gr, tane verimi 1 10.8 kg/da, biyolojik verim 1 1 19.8 kg/da, sap verimi 1007.9 kg/da, hasat indexi değeri %1 1.8, yağ verimi 40.98 kg/da, yağ oram % 36.43 olarak bulunmuştur. I ekim zamanında en yüksek tohum verimi 30 cm sıra arasında 184 hattından elde edilmiş olup; II. ekim zamanında en yüksek tohum verimi 30 cm sıra aralığında 188 hattından elde edilmiş olup; İÜ. ekim zamanında en yüksek tohum verimi 30 cm sıra aralığında 184 hattından elde edilmiştir. 2002, 65 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Keten, sıra arası, ekim zamanı, bitkisel özellikler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE APPROPRIATE SEEDING TIME FOR FOUR VARIETY OF FLAX (Linum usitatissimum L.) AND DETERMINING THE DISTANCE ROW SPACE This resarch was counducted in the experimental field of the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Mustafa Kemal in 2001 - 2002. Flax cultivar San 85 and flax lines 167, 184 and 188 were used in the study. Main plots were seeding times (1,15 and 30 November) and the first sub-plots were row spaces (30, 45 cm) and the second sub-plots were variety. The experimental desing was split - split with three replications. It was found that the average plant height was 87.2 cm; the lowest branc height was 50.9 cm; number of branc was 3.4; number of fruiting brunch per plant was 18.9; the capsule number per plant was 183.9; the seed number per capsule was 6.9; 1000 seed weight was 7.8 g; the biological yield was 1564.2 kg/da; the stem yield was 1453.4 kg/da; seed yield was 109.9 kg/da; harvest index was %14.8, oil yield was 40.88 kg/da, oil rates was % 36.94 for the first seeding time. For the second seeding time, it was found that the average plants height was 81.5 cm; the lowest branch height was 44.8 cm; the number of branc plant was 2.7; number of fruiting brunch per plant was 1 1.9; capsule number per plant was 122.2; seed number per capsule was 9.1; 1000 seed weight was 7.6 g; biological yield was 1341.0 kg/da; stem yield was 1226.9 kg/da; seed yield was 113.4 kg/da; harvest index was %12.3, oil yied was 41.19 kg/da, oil rates was 36.67. For the thirth seeding time, it was found that the average plant height was 78.9 cm; the lowest branch height was 44.8 cm; the number of branch plant was 2.8; number of fruiting brunch plant was 14.5; capsule number per plant was 107.1; seed number per capsule was 8.7; 1000 seed weight was 7.5 g; biological yield was 1119.8 kg/da; stem yield was 1007.9 kg/da; seed yield was 110.8 kg/da; harvest index was %11.8, oil yield was 40.98 kg/da, oil rates was %36.43. The highest seed yield was obtained from 30 cm row spacing with 184 flax line in the first seeding times, while, in the second seeding times, the highest seed yield was obtained from 30 cm row spacing with 188 flax line; in the thirth seeding times the highest seed yield was obtained from 30 cm row spacing with 184 flax line. 2002, 65 page KEY WORDS: Flax (Linum usitatissimum L.), seeding time, row spacing, plant characteristic