İki farklı yaşta besiye alınan siyah alaca tosunlarda besi performansı ve optimum besi periyodu
Optimum fattening period and fattening performance of black pied bullocks that began fattening in two initial ages
  1. Tez No: 120718
  2. Yazar: YUSUF ZİYA GÜZEY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZEL ŞEKERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
n ÖZET İKİ FARKLI YAŞTA BESİYE ALINAN SİYAH ALACA TOSUNLARDA OPTİMUM BESİ SÜRESİ VE BESİ PERFORMANSI Bu araştırmada Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Hayvancılık Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde 2000 yılı içerisinde doğan 13 baş siyah alaca tosunda optimum besi süresi ve besi performanslarının tespiti amacıyla, 7 adet vücut ölçüsü ve canlı ağırlık ölçümleri değerlendirmeye alınmıştır. Besiye başlama yaşı ve besi başı mevsimi için yapılan besi performansı değerlendirmesinde besi başı yaşının etkisi istatistiki açıdan önemsiz (P>0.05) bulunurken, besi başı mevsiminin etkisi ise çok önemli (PO.01) olarak tespit edilmiştir. Hayvanların muhtelif vücut ölçüleri üzerine besi başı yaşının etkileri araştırıldığında cidago yüksekliği, vücut uzunluğu, göğüs genişliği ve karın çevresi üzerine etkilerinin önemsiz (P>0.05) olduğu, ancak göğüs derinliği, göğüs çevresi ve incik çevresi gibi özellikler üzerine etkilerinin istatistiki açıdan önemli (PO.05) olduğu tespit edilmiştir. Besi başı mevsiminin muhtelif vücut ölçüleri üzerine olan etkileri araştırıldığında, cidago yüksekliği, vücut uzunluğu, göğüs genişliği, göğüs çevresi, karın çevresi ve incik çevresi üzerine olan etkileri önemsiz (P>0.05) olarak tespit edilirken, göğüs derinliği bakımından gözlemlenen farklılıklar 1. ay içerisinde çok önemli (PO.01) ve toplam besi süresince ise önemli (PO.05) olarak bulunmuştur. Yapılan deneme sonucunda 6 aylık besi süresi grubunun yemden yaralanma oranı (13.6), 4 aylık besi süresi grubuna oranla (10.76) daha yüksek çıkmıştır. Bu araştırma ile, siyah alaca tosunların besisinde 12 aylık besi başı yaşı, 10 aylık yaşa tercih edilebileceği, taş mevsiminde başlatılan besinin yaz mevsiminde başlatılana oranla daha yararlı olabileceği ve 4 ve 6 aylık besi süreleri arasında tercih yapmak gerekirse 6 aylık besi süresi 4 aylık besi süresine tercih edilebileceği sonucuna ulaşılmıştır. 2002, 42 sayfa Anahtar Kelimeler : Siyah Alaca, besi, farklı yaşlar, besi süresi, mevsim
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT OPTIMUM FATTENING PERIOD AND FATTENING PERFORMANCE OF BLACK PIED BULLOCKS THAT BEGAN FATTENING IN TWO INITIAL AGES In this research, 13 heads of Black Pied bullocks, that was born in year 2000 at Hatay Mustafa Kemal University Faculty of Agriculture Research and Application Farm, were evaluated for 7 body measurements and live weight, to determine optimum fattening period and fattening performances. Evaluation of fattening, effect of age at the beginning of fattening was calculated as not significant (P>0.05) and season at the beginning of fattening was calculated as very significant (P0.05), but chest depth, chest girth and tibia girth were calculated as significant (PO.05). However effect of season at the beginning of fattening on withers height, body length, chest width, chest girth, abdomen girth and tibia girth were calculated as not significant (P>0.05), but differences that observed by chest depth were calculated as very significant (PO.01) for 1. month of the fattening and calculated as significant (PO.05) for whole fattening period. Feed efficiency of the animals in the first group (6 months fattening period) (13.6) were found heigher than that of second group (4 months fattening period) (10.76). As a result of this research, for fattening of black pied bullocks, it recommended to prefer 12 months fattening period instead of 10 months, fattening could begin in winter instead of summer and, 6 months fattening period could be preferred instead of 4 months fattening period. 2002, 42 pages Keywords : Black pied, fattening, different ages, fattening period, season