Farklı formlarda fosforlu gübre uygulamalarının keten (linum usitatissimum L.)'in bazı verim ve kalite özelliklerine etkisi
Effect of different forms of phosphorus fertilizer applications on some yield and quality characteristics of linseed (linum usitatissimum L .)
  1. Tez No: 999010
  2. Yazar: FATMA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Tekirdağ ekolojik koşullarında TNKÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü uygulama arazisinde 2024 yılında yürütülen bu araştırmada farklı form ve dozlarda fosforlu gübrelemenin keten bitkisinde verim ve bazı kalite özelliklerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, iki keten çeşidi (Beyaz Gelin ve Sarı Dane), iki gübre formu (18-46-0 ve 7-21-0) ve dört fosfor dozu (kontrol, 3, 6 ve 9 kg/da) kullanılarak yazlık olarak kurulmuştur. Deneme, 'Tesadüf Blokları Bölünen Bölünmüş Parseller Deneme Desenine' göre çeşitler ana parselde, gübre formları alt parselde ve fosfor dozları alt-alt parsellerde olacak şekilde 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Bu amaçla denemede çıkış süresi, çiçeklenme süresi, fizyolojik olgunlaşma gün sayısı, bitki boyu, kardeş sayısı, dal sayısı, bitki başına kapsül sayısı, kapsüldeki tohum sayısı, bin tane ağırlığı, tohum verimi, yağ oranı ve yağ verimi gibi karakterler incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre, doz uygulamalarında en yüksek tohum ve yağ verimi sırasıyla 76,25 ve 28,48 kg/da ile 9 kg/da fosfor dozundan elde edilmiştir. Doz uygulamalarında yağ oranı değerleri %37,08-37,40 arasında değişmiş fakat bu fark istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Sonuç olarak, Tekirdağ ekolojik koşullarında keten bitkisi için en uygun fosfor dozunun 7-21-0 formunda 9 kg/da olarak uygulanmasının uygun olabileceği, ancak uzun vadeli çalışmalarla 6 kg/da dozunun da değerlendirilmesinin yararlı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, conducted in 2024 at the field of the Department of Field Crops at the Faculty of Agriculture, TNKÜ, under the ecological conditions of Tekirdağ, the aim was to determine the effects of different forms and doses of phosphorus fertilization on the yield and some quality characteristics of linseed. The experiment was established in spring using two linseed cultivars (Beyaz Gelin and Sarı Dane), two fertilizer forms (18-46-0 and 7-21-0), and four phosphorus doses (control, 3, 6, and 9 kg/da). The trial was carried out in three replications according to the Split-Split Plot Design, with cultivars assigned to the main plots, fertilizer forms to the subplots, and phosphorus doses to the sub-subplots. For this purpose, traits such as emergence time,flowering time, physiological maturity period, plant height, number of tillers, number of lateral branches, number of capsules per plant, number of seeds per capsule, thousand-seed weight, seed yield, oil content, and oil yield were examined. According to the results, the highest seed and oil yields, 76.25 and 28.48 kg/da respectively, were obtained from the 9 kg/da phosphorus dose. Oil content values ranged between 37.08% and 37.40% across dose applications; however, these differences were not statistically significant. In conclusion, under the ecological conditions of Tekirdağ, the most suitable phosphorus dose for linseed appears to be 9 kg/da applied in the 7-21-0 form. Nevertheless, long-term studies are recommended to further evaluate the 6 kg/da dose.