Yeni yumuşatıcıların uygulanabilirliği ve yumuşatıcılığın standardize edilmesi
The Practicability of new softeners and standardization of softenering
- Tez No: 120771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Eltaf CARS AFCIOGLU KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KİMYA ANABİLİM D ALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZET YENİ YUMUŞATICILARIN UYGULANABİLİRLİĞİ VE YUMÜŞATICILIĞIN STANDARDIZE EDİLMESİ Eltaf ÇARŞ AFÇIOĞLU DANIŞMAN : Yrd. Doç. Dr. Nurcan KURTOĞLU Yıl: 2002 Sayfa: 44 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Nurcan KURTOĞLU : Prof. Dr. Selahattin SERİN : Yrd. Doç. Dr. Remzi GEMCİ Bu çalışmada yağ asidi türevli ve karboksilik asit-alkol esterleşme ürünü yeni yumuşatıcı maddelerinin sentezi yapılmıştır. Sentezlenen bileşikler ve piyasada mevcut bulunan katyonik, anyonik ve non iyonik karakterli yumuşatıcılar, farklı örgüye sahip ve poliester katkılı pamuklu kumaşlara uygulanarak, yumuşatma özellikleri incelenmiştir. Ayrıca kullanılan yumuşatıcı maddelerin yumuşatma etkileri birbirleri ile kıyaslanmış ve bir yumuşaklık skalası geliştirilmeye çalışılmıştır. Yapılan uygulamalarda çektirme yöntemi kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler : Yüzey aktif madde, kumaş yumuşatıcısı, bitim işlemi IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Eltaf C ARŞ AFCIOGLU UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM INSTITUTE OF NATUREL AND APPLIED SCIENSES DEPARTMENT OF CHEMISTRY MSc THESIS ABSTRACT THE PRACTICABILITY OF NEW SOFTENERS AND STANDARDIZATION OF SOFTENERING Eltaf ÇARŞAFÇIOGLU * Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Nurcan KURTO?LU Year :2002 Pages :44 Jury : Assist Prof. Dr. Nurcan KURTO?LU : Prof. Dr. Selahattin SERİN : Assist Prof. Dr. Remzi GEMCİ The new softening agents, which derivatived fatty acid and carboxylic acid- alcohol esterification product, have been synthesised in this study. The synthesised compounds and nonionic softening agents in the market, applied to the different knitted and also contained polyester cotton fabrics and examined the softening properties. Finally, the softening efects of softening efects of softening agents has been compared each other and a softening scala has been occured. In all application the exhaust process has been used. Key Words : Surfactant, fabric softener, finishing operation.