Farklı tip yumuşatıcıların pamuk,viskon ve poliester örme kumaşlar üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different type softeners on cotton, viscose and polyester knitted fabrics
- Tez No: 595647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tekstil terbiye proseslerinin son basamağını oluşturan bitim işlemleri, mamulün tutumunu, görünümü ve kullanım özelliklerini etkileyen ve yeni özellikler kazandıran işlemlerdir. Bitim işlemlerinde yumuşatıcıların büyük önemi vardır ve tekstil endüstrisinde en yaygın olarak silikon yumuşatıcılar kullanılır. Yapılan bu deneysel çalışmada polietilen, noniyonik, hidrofil, makro ve mikro silikon yumuşatıcılar emdirme yöntemi yardımıyla farklı örgü tiplerindeki (süprem, interlok ve selanik) pamuk, viskon ve poliester örme kumaşlara uygulanmış ve sonrasında renk değişimi, hava geçirgenliği, ısıl geçirgenliği, patlama mukavemeti, enine ve boyuna yönde uzama ve kat düzelme açısı üzerine etkisi gibi özelliklerindeki değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Finishing processes which constitute the last step of textile finishing processes are the processes that affect the attitude, appearance and usage properties of the product and give new features. Softeners are of great importance in finishing processes and silicone softeners are most commonly used in the textile industry. In this experimental study, polyethylene, nonionic, hydrophilic, macro and micro silicone softeners were applied to cotton, viscose and polyester knitted fabrics of different knitting types (single jersey, interlock and selanik) with the help of impregnation method and then color change, air permeability, thermal permeability, explosion strength, transverse and longitudinal elongation and the effect of changes on the fold recovery angle.