Silikon esaslı yumuşatıcıların pamuklu kumaşların konfor özelliklerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of silicone essential softeners on comfort properties of cotton fabrics
- Tez No: 374607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BALCI, DOÇ. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bitim işlemleri, tekstil terbiye proseslerinin son basamağını oluşturan ve mamulün kullanım, tutum ve görünüm özelliklerini etkileyen bunun yanı sıra yeni özellikler kazandıran işlemlerin bütünü olarak tanımlanabilmektedir. Tekstil sektöründe, materyale istenilen özellikleri kazandırmak amacıyla uygulanan apre işlemleri liflerin içyapısında veya liflerin yüzeylerinde bir etki yaratmakta ve kullanım özelliklerini ulaşılmak istenen sonuca göre değiştirebilmektedir. Bu tez çalışmasında, farklı silikon yağları ve katkı maddeleri (gliserin, polietilenglikol 400 (PEG 400) ve polietilenglikol 4000 (PEG 4000)) kullanılarak silikon emülsiyonları üretilmiş ve üretilen emülsiyonlar üst giyim ve iç giyim olarak kullanılabilecek %100 pamuklu örgü kumaşa aplike edilmiştir. Aplikasyon sonrası, silikon emülsiyonunun pamuklu kumaşın temel özelliklerine ve giyim konforu etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda, silikon emülsiyonlarının üretilmesini takiben emülsiyonlara ve aplike edildiği kumaşlara SEM, EDX, TGA, MMT, zeta potansiyel ölçümü, partikül boyut analizi, temas açısı, hava geçirgenliği vb. analizler uygulanmıştır. Katkı maddeleri eklenerek üretilen silikon emülsiyonlarının aplike edildiği kumaşların fiziksel ve kimyasal özelliklerine etkisini belirlemek için işlem görmüş ve görmemiş kumaşların patlama mukavemeti, renk verimliliği, piling, aşınma dayanımı, hidrofilite, refrakto analizi, alkali/tuz dayanımı, raf ömrü vb. testler yapılmış ve bunun yanı sıra çalışmanın asıl amacı olan silikon esaslı yumuşatıcıların pamuklu kumaşların konfor özelliklerine etkisinin incelenebilmesi için termal konfor testi, temas açısı, MMT ve hava geçirgenliği testleri de yapılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, silikon uygulamasının kumaşın temel ve konfor özelliklerini etkilediği görülmüştür. Bu etkinin silikon yağını emülsiye aşamasındaki çalışma parametrelerine bağlı olduğu tespit edilmiştir. Katkı maddesi eklenerek üretilen silikon emülsiyonlarının aplike edildiği pamuklu kumaşların konfor özellikleri, diğerleriyle kıyaslandığında, performansta değişim ölçülmüş olup, konfor özelliklerinin iyileşmesi yönünde bir etki sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The finishing processes which are last steps of textile finishing and affect handle, appearence and usage properties of products can be described as process of saving new properties of the products. In the textile industry, the chemical finishing treatments for gaing desired properties of textile products make an effect on the internal structures and surfaces of fibres and changes the usage properties according to the desired properties. In this thesis, silicone emulsions were prepared by using different silicone oils and additives (glycerine, polythylene glycol 400 (PEG 400) ve polythylene glycol 4000 (PEG 4000)) and these silicones applied to 100 % cotton knitting fabrics which can be used as underwear and outerwear. After the process, the effect of silicone emulsions on the basic and wearing comfort properties of cotton fabrics was investigated. For this aim, the silicone emulsion and silicone applied fabrics were characterized with SEM, EDX, TGA, MMT, zeta potential, particle dimension analysis, contact angle, air permeability, etc. In order to determine the effect of silicone emulsions prepared by additives on the physical and chemical properties, bursting strength, color efficiency, pilling, abrasion strength, hydrophility fabrics were tested. In addition, in order to investigate the effect of silicones on the the comfort properties of fabrics which is the main properties of the study, thermal comfort test, contact angle, MMT and air permeability test were carried on. When results are examined, it is found that application of silicone on fabrics affected their basic and comfort properties. It is found that this effect is emulsifying depended on the parameters. When the silicone emulsions prepared by additives change comfort properties of cotton fabrics is compared with others, and the change in the performance the determinet and provided an improved comfort properties.