Elektrokimyasal açilleme reaksiyonları ve bu reaksiyonlara metal iyonlarının etkisinin incelenmesi
Electrochemical acylation reactions and effect of metal cations on these reactions
  1. Tez No: 120898
  2. Yazar: BILAL GULIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ELEKTROKİMYASAL AÇİLLEME REAKSİYONLARI ve BU REAKSİYONLARA METAL İYONLARININ ETKİSİNİN İNCELENMESİ Bilal GULİYEV Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Mustafa GÜLLÜ Bu çalışmada, o,[5-doymamış esterlerin (metil sinnamat ve butil akrilat), ketonların (benzalasetofenon ve benzalaseton), amit türevlerinin (N-fenil maleimit ve sinnamoil piperidin) ve dibutil maleatm elektrofilik karakterdeki reaktifler (özellikle karboksilik asit anlıidritleri) varlığında, aşman metal anot (Al) kullanılarak bölünmemiş hücrede elektroindirgen acillerime reaksiyonları incelenmiştir. Elektrolizler, N,N-dinıetil formamit/tetraetil amonyum bromür çözücü-elektrolit sisteminde, oda sıcaklığı koşullarında ve azot atmosferinde gerçekleştirilmiştir. Reaksiyon ürünlerinin saflaştırılması praparatif ITK veya kolon kromatografisiyle yapılmıştır. Elde edilen açilleme ürünlerinin yapılan 'H-NMR, İR ve GC-MS spektroskopi yöntemleri kullanılararak aydınlatılmışta. Metil sinnamatm elektrolitik koşullarda anhidrit türü bileşiklerle, seçimli olarak yalnız P-açillenmiş ürünler oluşturduğu gözlenmiştir. En yüksek ürün verimlerinin asetanhidrit ve propiyonanhidrit ile sağlandığı görülmüştür. Bununla birlikte, benzalaseton ve butil akrilatın B-karbonu açillenmemiştir. Amit türevlerinin, bu koşullarda karboksilik asit anhidritleriyle genellikle reaksiyon vermeden ortamda kaldıkları bulunmuştur. Benzalasetofenonun asetanhidrit varlığında, civa katot kullanılarak bölünmüş hücrede elektroindirgenmesi l,3,4,6-tetrafenil-l,6-diasetoksi-l,5-hekzadien vermiştir. 2002, 82 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Elektrokimyasal indirgenme, açilleme, aşınan anot, alkilleme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ELECTROCHEMICAL ACYLATİON REACTIONS and EFFECT OF METAL CATÎONS ON THESE REACTIONS Bilal GULÎYEV Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemistry Supervisior : Assoc.Prof. Dr. Mustafa GULLU In this study, electroreductive acylation of a,P-unsaturated esters (methyl cinnamate and butyl acrylate), ketones (benzalacetone and benzalacetophenone), amide derivatives (N-phenyl maleimide and sinnamoyl piperidine) and dibutyl maleate in the presence of electrophilic reagents (especially carboxylic anhydrides), using a reactive metal anode (Al) in an undivided cell has been investigated. The electrolyses were carried out in the N,N-dimethylformamide/tetraethylammonium bromide solvent-electrolyte system at room temperature and under the atmosphere of nitrogen. Reaction products were separated by preparative TLC and column chromatography. The structures of the products have been elucidated by 'H-NMR, IR and GC-MS spectroscopic techniques. It was observed that the electrochemical reactions of methyl cinnamate with acid anhydrides give selectively p-acylated products. The highest product yields were obtained with acetic and propionic anhydrides. However, introduction of an acyl group to the p-position of benzalacetone and butyl acrylate could not be achieved. Amide derivatives was found not to react with carboxylic anhydrides under these conditions. Electrochemical reduction of benzalacetophenone in the presence of acetic anhydride in a divided cell using Hg cathode formed l,3,4,6-tetraphenyl-l,6-diacetoxy-l,5- hekzadien. 2002, 82 page Key Words : Electrochemical reduction, acylation, sacrificial anode, alkylation