Organolityum-grignard, organobakır ve organoçinko reaktiflerinin aminasyonu için yeni yöntemlerin geliştirilmesi
Development of new methods for electrophilic amination of organolithium-grignard-organocopper and organozinc reagents
  1. Tez No: 120897
  2. Yazar: MELİKE KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ERDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ORGANOLİTYUM, GRİGNARD, ORGANOBAKIR VE ORGANOÇİNKO REAKTÎFLERÎNÎN ELEKTROFÎLÎK AMİNASYONU ÎÇİN YENÎ YÖNTEMLERİN GELİŞTİRİLMESİ Melike KOÇOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ender ERDİK Aril Grignard reaktiflerinin transmetallenmesiyle hazırlanan triarilçinkatlar, benzendia- zonyum tetrafluoroboratla, organometalik reaktif / aminasyon reaktifi 0,33/1,1 oranında, THF'de, -15-0°C de ve 1 saatte, yüksek verimle arilfenildiazenleri vermek üzere et kileşirler. Arilfenildiazenler, NaBIfy / NİCI2.6H2O ile indirgenerek iyi verimle aril- aminlere dönüştürülürler. Alkil ve benzilçinko reaktiflerinin benzendiazonyum tetraflu- oroborat ile verilen koşullarda reaksiyona girmediği gözlenmiştir. Triarilçinkatlar, reak siyon öncesi hazırlanabildiği gibi, reaksiyon ortamında (in situ) da hazırlanabilir ve daha düşük verimle arilfenildiazenleri verirler. Aril ve fonksiyonlu gruplu aril çinko bileşiklerinin kolay hazırlanabilir bir aminasyon reaktifi olan benzendiazonyum terra- NH2® x fluoroborat ilereaksiyonu -^C-Zn =-*. -^C-NH2 dönüşümü için yeni bir yol ve aminleri organometalik sentezi için etkin bir yöntem sağlar. 2002, 70 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Benzendiazonyum tetrafluoroborat, Grignard reaktifleri, organoçinkolar, diazenler, elektrofilik aminasyon, aminler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DEVELOPMENT OF NEW METHODS FOR ELECTROPHILIC AMINATION OF ORGANOLITHIUM, GRIGNARD, ORGANOCOPPER AND ORGANOZINC REAGENTS Melike KOÇO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Ender ERDİK Triarylzincates prepared by transmetallation of aryl Grignard reagents react efficiently with benzenediazonium tetrafluoroborate with a 0,33/ 1,1 molar ratio of organometal- lic reagent to aminating reagent, in THF at -15-0°C for one hour to give aryl phenyl- diazenes in high yields. Arylphenyl diazenes are easily reduced to arylamines using NaBH4 / NİCI2.6H2O. Alkyl and benzyl zinc reagents were observed not to react with benzenediazonium tetrafluoroborat in the experimental conditions. In situ prepared tri arylzincates can be also aminated, except with a lower yield than that obtained with preprepared triarylzincates. Benzenediazonium tetrafluoroborate can be easily prepared its reaction of aryl and functional group containing aryl zincs provides a new and con- nh; © 2 \, venient route for ^C-Zn =*. -^C-NH, conversion for organometallic synthesis of amines. 2002, 70 pages Key Words : Benzenediazonium tetrafluoroborate, Grignard reagents, organo-zincs, diazenes, electrophilic amination, amines.