Simektitlerin yüzey asitliğinin belirlenmesi
Determination of the surface acidity of smectites
- Tez No: 120899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ALEMDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SİMEKTİTLERİN YÜZEY ASİTLİĞİr4İN BELİRLENMESİ EbruDEMİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Damşnjan : pöç. Dr. Tülay ALEMDAROĞLU Bu çalışmada, öncelikle materyal olarak seçilmiş bulunan Tirebolu bentonit Örneğinin Kimyasal Analiz, (KA), Diferatisiyel Termal Analiz (DTA), Partikül Boyut Dağılımı (PBD) ye X-Işınları Difraksiyonu (XRD) yöntemleriyle karakterizasyonu yapılmıştır, Örnek daha sonra saflaştırılarak, orijinal ve saflaştırılmış örneklerin yüzey asilliği, yüzey alanı ve gözenek hacimleri belirlenmiştir. Saflaştırılmış örnekler üzerinde, aktivasyondaki asidin kütlesel yüzdesi % 5 - % 70 arasında olacak şekilde asit aktivasyonu uygulanmış ve bu örneklerin yüzey asitliğinin yaraşıra yüzey alanı ve gözenek hacimleri de belirlenerek aralarındaki bağıntı araştırılmıştır. Maksimum yüzey asitliği gösteren örneğin aktivasyondaki asidin kütlesel yüzdesi % 20 olan örnek olduğu belirlendikten sonra bu şekildeki bir asit aktivasyonu 10 dak. ile 24 saat arasındaki ferkli sürelerde gerçekleştirilerek adı geçen fizikokimyasal özelliklerin değişimi ve bağıntısı irdelenmiştir. Yine maksimum yüzey asilliğine sahip) örnek 10Ö °C - 900 °C arasındaki sıcaklıklarda ısıl işleme tabî olarak, yüzey asilliğinin termal işlem sıcaklığıyla değişimi incelenerek yüzey alam ile bağıntısı araştırılmıştır. 2002, 70 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Adsorpsiyön, asit aktivasyonu, bentonit, gözenek hacmi, ısıl işlem, killer, kil mineralleri, mon,montmorillonit, n-bütilamin, yüzey alanı, yüzey asitliği.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT sis DETERMINATION OF Tİffi SUjlFACE ACIDITY OF SMECTITES EbruDEMİJl Ankara University Graduate; School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Tûlay AİEMDARO?LU In this study, primarily the Tirebolu beafonite sample that was chosen as the material was characterized by Chemical Analysis (CA), Differential Thermal Analysis (D|TÂ), Particle Size Distribution (PSJDX and X-Ray Diffraction (XJRD) methods. The sample Was then purified. The surface acidity, surface area and pöre volume of the original and purified samples were determined. The purified sample was acid activated such mat the maSs percent of the acid in the activation mixture was varied between % 5 - % 70. The surface acidities, surface areas and pore volumes of these samples were determined and the relation between them was investigated. It was determined mat the sample that was acid activated such that the mass percent of the acid in the activation mixture was 20 % had maximum surface acidity. Afterwards, thjs kind of activation was realized by changing the activation period between 10 min. 24 hr. The above physicochemical properties were also determined for these samples and their variation and relation with eachother was discussed. The sample that had the maximum surface acidify was thermally treated at varying temperatures between JLÖ0 X - 9JÖ0 C. The variation of sur lace acidity as a' function of thermal treatment temperature! and its relation with surface area was investigated. 2002, 70 Pages Key A^ofds : Adsorption, acid activation, bentonite, pore Volume, thermal treatment, clays, day minerals, montmorillonite, n- butylamine, surface area, surface acidity. ıı