Kesikli biyoreaktörde çözünmüş oksijen derişiminin genelleştirilmiş minumum varyans kontrolü
Generalized minumum variance control of dissolved oxygen concentration batch bioreactor
  1. Tez No: 120905
  2. Yazar: HAVVA BOYACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE HAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KESİKLİ BİYOREAKTÖRDE ÇÖZÜNMÜŞ OKSİJEN DERİŞİMİNİN GENELLEŞTİRİLMİŞ MİNİMUM VARYANS KONTROLÜ Havva BOYACIOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Hale HAPOĞLU Bu çalışmada havalı koşullarda Saccharomyces cerevisiae çoğaltılan bir biyoreaktörün çoğalma ortamı çözünmüş oksijen derişimi Genelleştirilmiş Minimum Varyans (GMV) algoritması ile kontrol edilmiştir. Maksimum sıvı tarafi hacimsel kütle aktarım katsayısı (Kı,a) değerine ulaşmak üzere farklı hava akış hızlan ve farklı karıştırma hızlan uygulanmıştır. Karıştırma hızı 600 devir/dk ve hava akış hızı 3.4 L/dk'da maksimum Kı,a değeri belirlenmiştir. Kontrol çalışmalarına geçmeden önce biyoreaktörün dinamik davranışı incelenmiştir. Farklı giriş sinyalleri, kontrol edilen sistemin dinamiğini tanımlamak için bir etki fonksiyonu olarak kullanılmış ve sistem çıktısı ölçülmüştür. Sistem tanımlama ve kontrol algoritmasında biyoreaktör modeli olarak Auto Regressive Moving Average with exogenous (ARMAX) kullanılmıştır. ARMAX Model parametreleri Yinelemeli En Küçük Kareler Metodu (YEKK) kullanılarak hesaplanmıştır. Sisteme on-line bağlı bir bilgisayar yardımıyla kontrol edilen değişken çözünmüş oksijen derişimi, ayarlanabilen değişken hava akış hızı ile GMV kontrol yöntemi kullanılarak başarılı bir şekilde kontrol edilmiştir. 2002, 187 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Genelleştirilmiş Minimum Varyans Kontrol, biyoreaktör, çözünmüş oksijen derişimi kontrolü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis GENERALISED MINIMUM VARIANCE CONTROL OF DISSOLVED OXYGEN CONCENTRATION IN A BATCH BIOREACTOR HawaBOYACIOGLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Hale HAPO?LU In this work, the dissolved oxygen concentration of the bioreactor in which Saccharomyces cerevisiae growth at aerobic condition was controlled by using Generalised Minimum Variance algorithm. To reach the maximum local liquid phase volumetric mass transfer coefficient (k^a) various air flow rates and various mixing rates were applied. Maximum ki.a value was determined at mixing rate 600 rpm and air flow rate 3.4 L/mirx. Dynamic behavior of bioreactor was investigated before control studies. Various input signals were utilized as a forcing function in order to identify the dynamics of the process to be controlled and system output was determined. Auto Regressive Moving Average with exogenous (ARMAX) was used as the bioreactor model in the control algorithm and system identification. The model parameters were evaluated by using Recursive Least Square Method (RLS). Dissolved oxygen concentration (controlled varriable) was controlled succesfully by means of air flow rate (manipluated variable) using GMV control algorithm. 2002, 187 pages Key Words : Generalised Minimum Variance Control, bioreactor, dissolved oxygen concentration control