2-naftolden 2-naftil metil eter ve 2-naftil etil eter üretimlerinin reaksiyon mühendisliği prensipleriyle araştırılması
Investigation of the productions of 2-naphthyl methyl ether and 2-naphthyl ethyl ether from 2-naphthol via reaction engineering principles
- Tez No: 120904
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL TAKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi 2-NAFTOLDEN 2-NAFTİL METİL ETER ve 2-NAFTİL ETİL ETER ÜRETİMLERİNİN REAKSİYON MÜHENDİSLİĞİ PRENSİPLERİYLE ARAŞTIRILMASI Emine KAVDIR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Serpil TAKAÇ 2-Naftolün (2-NP) metil alkol (MeOH) ve etil alkol (EtOH) ile eterleşme tepkimeleri sonucu 2-naftil metil eter (2-NME) ve 2-naftil etil eter (2-NEE) üretimlerinde sıvı ve katı asit katalizör türü ile derişimi, 2-NP/MeOH ve 2-NP/EtOH mol oranlan, sıcaklık, inert ortam ve ortak-çözücü etkileri -girdi ve ürün derişimlerinin kalma süresi ile değişimleri ve yan ürünlerin dağılımı belirlenerek- incelenmiş ve yüksek dönüşüm ile ürün seçimliliği veren koşullar araştırılmıştır. Aktiviteleri araştırılan sıvı asit katalizörler HCIO4, H2SO4, HC1 ve H3PO4, katı asit katalizörler montmorillonit kil K-10, heteropoliasit dodekatungstofosforik asit (DTP), iyon değiştirici reçineler (H+ formunda Amberlyst 15, Dowex 50WX2) ile, farklı yöntemlerle hazırlanan %30,60,80 H2SO4/K-IO ve %25,50,75 DTP/K-10 arasından seçimlilik açısından en iyi sonucu H2SO4 vermiş ve diğer parametrelerin etkisi bu katalizör ile incelenmiştir. Tepkime koşullarında eter ile birlikte oluşan yan ürünler 2-naftol temelli (başlıca C-alkilasyon ve oksidasyon ürünleri) ve alkol temelli (eterleşme ve oksidasyon ürünleri) olarak gruplandırılmıştır. Sn2 mekanizması üzerinden gerçekleşen eterleşme tepkimelerinde, 2-NP dönüşümü, ürünlerin seçimliliği ve yan ürünlerin dağılımı birlikte değerlendirildiğinde 2-NME üretimi için en uygun işletim koşullarının atmosfer basıncında; 50°C reaksiyon sıcaklığı, 1/10 2-NP/MeOH girdi mol oranı, 1.0 mol/L H2SO4 katalizör derişimi, girdi ve çözücü olarak sadece MeOH kullanımı ile olduğu belirlenmiş ve bu koşullarda %65 2-NP dönüşümü ve %41 seçimlilik ile 2-NME üretilmiştir. 2- NEE üretimi için de incelenen koşullar arasında 70°C reaksiyon sıcaklığı, 1/10 2-NP/EtOH girdi mol oram ve 0.2 mol/L H2SO4 katalizör derişiminin uygun olduğu sonucuna varılmış; bu koşullarda %73 2-NP dönüşümü ve %5 2-NEE seçimliliği elde edilmiştir. İncelenen her bir işletme koşulunun verileri nicel ve nitel olarak değerlendirilerek karmaşık bir tepkime yolizi önerilmiş; 2-NP kaybolma, 2-NME ve 2-NEE oluşum tepkime kinetikleri belirlenmiş, aktivasyon enerjileri hesaplanarak tepkime hız ifadeleri oluşturulmuştur. 2002, 137 sayfa ANAHTAR KELİMELER: 2-Naftol, 2-naftil metil eter, 2-naftil etil eter, asit katalizörler, eterleşme, O-alkilasyon, C-alkilasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF THE PRODUCTIONS OF 2-NAPHTHYL METHYL ETHER AND 2- NAPHTHYL ETHYL ETHER FROM 2-NAPHTHOL VIA REACTION ENGINEERING PRINCIPLES Emine KAVDIR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Serpil Takaç In the productions of 2-naphthyl methyl ether (2-NME) and 2-naphthyl ethyl ether (2-NEE) from 2-naphthol (2-NP) by using methyl alcohol (MeOH) and ethyl alcohol (EtOH), respectively, the effects of type and concentrations of liquid and solid acid catalysts, the mole ratios of 2-NP/MeOH and 2-NP/EtOH, temperature, inert atmosphere and co-solvent were investigated by evaluating the variation of the reactant and product concentrations with residence time. Among the liquid acid catalysts (HCIO4, H2SO4, HC1 ve H3PO4), and solid acid catalysts (montmorillonite clay K-10, heteropolyacid dodecatungstophosphoric asit (DTP), ion exchange resins (Amberlyst 15 and Dowex 50WX2 in H* form) and 30, 60, 80% H2SO.