Ankara Üniversitesi bünyesindeki destek programlarının istatistiki değerlendirilmesi
The Statistical evaluation of support programmes at the University of Ankara
- Tez No: 120910
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ÜNİVERSİTESİ BÜNYESİNDEKİ DESTEK PROGRAMLARININ İSTATİSTİKİ DEĞERLENDİRİLMESİ Günnur Nazlı TOPÇU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ayşen APAYDIN Bu çalışmada, öğretim üyeleri ve lisansüstü öğrencilerinin bilimsel çalışmalarına olanakları ölçüsünde katkıda bulunan Araştırma Fonu'nun, 1985-1999 yılları arasındaki genel yapısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın İkinci Bölüm'ünde, tamamlanmış projelerin dağılımları, Üçüncü Bölüm'ünde ise devam eden projelerin dağılımları birimlere, yıllara ve destek programlarına göre incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda, Araştırma Fonu'ndan en çok yararlanan birimlerin Fen Bilimleri Enstitüsü ve Tıp Fakültesi olduğu görülmüştür. En çok desteklenen projeler ise münferit projelerdir. Dördüncü Bölüm'de, projelerden ortaya çıkan yayınlan belirleyebilmek için anket çalışması yapılmıştır. Yayın sayısı ile projeye verilen parasal destek arasında fonksiyonel bir ilişkinin olup olmadığı incelenmiştir. Yapılan regresyon analizi sonucunda yurt dışı yayınlar ile parasal destek arasında zayıf pozitif bir bağıntı belirlenmiştir. 2002, 65 sayfa
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis THE STATISTICAL EVALUATION OF SUPPORT PROGRAMMES AT THE UNIVERSITY OF ANKARA GünnurNazlıTOPCU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor : Prof. Dr. Ayşen APAYDIN In this study, the general structure of the Research Fund through 1985-1999 was evaluated, which contributed to the scientific studies of professors and master's students. In the second part of the study, the distribution of completed projects and also in the third part of the study, the distribution of continuing projects were described with charts and diagrams according to institutions, years and support programs. At the result of this study, Natural Science Institute and the Faculties of Medical Science are the institutions that received the most amounts of resources of the Research Fund. The projects that supported the most are personal. In the fourth part, an inquiry study was made to find out the publications appeared from the projects. A study was made to find out if there was a functional structure between the number of publication and the financial support that was given to a project. In the result of the analysis of regression was made, it was determined that poor and positive relationship between the international publications and the financial support. 2002, 65 pages