Çok ürünlü envanter sistemlerinde markov karar süreci
Markov decision process in multi-product inventory systems
- Tez No: 120909
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇOK ÜRÜNLÜ ENVANTER SİSTEMLERİNDE MARKOV KARAR SÜRECİ Betül ÇUKUROVA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ayşen APAYDIN Günlük yaşamda daha çok karşılaşılan, birden fazla ürünün içerildiği envanter sistemlerinde amaç, bu ürünlerden birbirleriyle ilgili olanlardan ortak olarak ısmarlama yaparak, toplam giderde bir azalma sağlamaktır. Bu amaca yönelik olarak, farklı modeller ve farklı çözüm yöntemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada, iki ürünlü, sürekli gözden geçirmeli envanter sistemi için oluşturulan Markov karar süreci modellerinde, istem fonksiyonunun Poisson dağılımına uyması durumunda elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Ayrıca bu sonuçlar kesikli düzgün dağılıma sahip istem fonksiyonu için çıkan sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Oluşturulan bu modellerin çözümü için politika yineleme yöntemi kullanılmıştır. 2002, 127 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Çok ürünlü envanter sistemi, Markov karar süreci
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MARKOV DECISION PROCESS IN MULTI-PRODUCT INVENTORY SYSTEMS Betül ÇUKUROVA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor : Prof. Dr. Ayşen APAYDIN In multi-product inventory systems where most commonly faced with in real-life, the aim is to reduce the total cost by ordering related items together. For this reason, different models and solution methods have been developed. In this study, the conclusions which the demand function is distributed as Poisson in Markov decision process models devised for continuous review inventory system with two items, have evaluated. Also these conclusions has compared with for the demand function is distributed as discrete uniform. The policy-iteration algorithm has been used for these models. 2002, 127 pages Key Words : Multi-product inventory system, Markov decision process 11