Farklı fosfor düzeyli rasyonların sütten kesilmiş oğlaklarda büyüme performansına etkisi
The Effects of diets containing different phosphor levels on the growing performance in the weaned kids
- Tez No: 120913
- Danışmanlar: PROF.DR. M. RİFAT OKUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI FOSFOR DÜZEYLİ RASYONLARIN SÜTTEN KESİLMİŞ OĞLAKLARDA BÜYÜME PERFORMANSINA ETKİSİ Kemal YAZGAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. M. Rifat OKUYAN Bu araştırma sütten kesilmiş oğlakların büyütülmelerinde farklı fosfor düzeyli rasyonların etkilerini saptamak amacı ile yürütülmüştür. Her birinde 8 baş olacak şekilde üç gruba ayrılan 24 baş erkek Akkeçi oğlağı farklı fosfor seviyeli rasyonlarla beslenmişlerdir. 70 gün süren deneme boyunca 1. gruba % 0.21, 2. gruba % 0.42 ve 3. gruba da % 0.54 fosfor seviyesi içeren rasyonlar verilmiştir. Rasyonların bileşenleri ise arpa, mısır, yonca kuru otu, tuz, mermer tozu, vitamin ve mineral ön karma ve dikalsiyum fosfattan oluşturulmuştur. Rasyonlar hayvanlara canlı ağırlığının %2.4 yaşama payı ve 100 g canlı ağırlık artışı için 300 g kuru madde hesabı ile verilmiştir. Araştırma sonucunda grupların ortalama canlı ağırlıkları sırası ile 24.770 ± 1.99 kg, 24.680 ± 2.23 kg ve 26.050 ± 1.80 kg; günlük ortalama canlı ağırlık artışları : 67.000 ± 9.72 g, 77.857 ± 10.8 g ve 90.428 ± 11.1 g; deneme boyunca ortalama günlük yem tüketimleri : 646.069 ± 35.50 g, 651.283 ± 35.90 g ve 673.495 ±32.30 g olarak saptanmış ve istatistiki olarak bir farklılk bulunmamıştır (P > 0.05). Gruplara ait yem değerlendirme sayıları ise yine sırası ile : 9.642 ± 4.92, 8.365 ± 1.35 ve 7.447 ±1.17 olarak tespit edilmiş, %0.54 fosfor düzeyli rasyonla beslenen 3. grupta yem değerlendirme sayısının diğer iki gruba nazaran istatistiki olarak daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır (P < 0.05). Araştıma sonucunda gruplara ait gelişme katsayıları ise yine sırasıyla 1.23 ± 0.08, 1.28 ± 0.10 ve 1.32 ± 0.06 olarak hesaplanmış ve istatistiki bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir (P > 0.05). Bu sonuçlar dikkate alındığında sütten kesilmiş oğlakların kalsiyum düzeyi % 0.85 olan rasyonlarında % 0.54 düzeyindeki fosforun yemden yararlanmayı ve buna bağlı olarak da yem değerlendirme etkinliğini geliştirdiği söylenebilir. 2002, 40 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Sütten kesilmiş oğlak, fosfor, büyüme performansı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF DIETS CONTAINING DIFFERENT PHOSPHOUR LEVELS ON THE GROWING PERFORMANCE IN THE WEANED KIDS Kemal YAZGAN Ankara University Graduate Shool of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. M. Rifat OKUYAN This research was conducted in order to evaluate the effect of rations with different levels of phosphorus on the growth performance of weaned kids. 24 male Akkeçi. kids that were divided into three groups of 8 kids each were fed with rations containing different phosphorus levels. In the 70 day trial, groups were fed with rations with %0.21, %0.42 and %0.54 phosphorus levels accordingly. Components of the rations were barley, corn, alfalfa hay, salt, marble dust, vitamin and mineral premix and dicalcium phosphate. Diets were applied as %2.4 of live weight for living and 300 g dry matter for 1 00 g live weight gain for each animal per day. At the end of the research, live weight of the groups were 24.770 ± 1.99 kg, 24.680 ±2.23 kg and 26.050 ± 1.80 kg, live weight gains were 67.000 ± 9.72 g, 77.857 +10.8 g and 90.428 ± 11.1 g, average feed intake during experiment period were 646.069 ± 35.50 g, 651.283 ± 35.90 g and 673.495 ± 32.30 g accordingly and there has been no significant difference statistically (P > 0.05). Feed utilization factor for groups were 9.642 ± 4.92, 8.365 i 1.35 and 7.447 ±1.17 accordingly and for the third group that was fed with %0.54 phosphorus the feed utilization factor has been statistically significant (P < 0.05). At the end of the experiment, growth factor for groups were 1.23 ± 0.08, 1.28 ± 0.10 and 1.32 ± 0.06 accordingly and results were. not statistically significant (P > 0.05). Due to these results, it can be concluded that phosphorus level of % 0.54 in diets with % 0.85 calcium increases feed utilization and hence feed utilization factor at weaned kids. 2002, 40 pages Key Words : Weaned kids, phosphor, growth performance