Farklı dönemlerde hasat edilmiş bamya tohumlarında kurutma yöntemlerinin sert kabukluluk oluşumuna etkisi
The Effect of drying methods on occurrence hardseededness in serially harvested okra seed lots
- Tez No: 120922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI DÖNEMLERDE HASAT EDİLMİŞ BAMYA TOHUMLARINDA KURUTMA YÖNTEMLERİNİN SERT KABUKLULUK OLUŞUMUNA ETKİSİ Canan YILDIRIMKAYA ÇALIŞKAN, Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. İbrahim DEMİR Bu çalışma, sert tohum kabuğunun yoğun bir şekilde görüldüğü Akköy (Abelmoschus esculentus (L.) Moench) bamya çeşidinde, 2000 ve 2001 yılında farklı dönemlerde hasat edilmiş meyvelerden elde edilen tohumlarda, sert kabukluluğun giderilmesinde kurutma yöntemlerinin (yavaş, hızlı ve meyve içinde kurutma) etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemede, 2000 yılında meyveler yeşil (1. hasat dönemi), yeşil-san (2.hasat dönemi), san-kahverengi (3.hasat dönemi) ve kontrol olmak üzere 4 dönemde, 2001 yılında ise yeşil-san (1. hasat dönemi), san-kahverengi (2.hasat dönemi) ve kontrol olmak üzere 3 farklı meyve rengi döneminde hasat edilmiş; hasat sonrası ayrılan tohumlarda tohum nem tayini ve canlılık (yaş tohum) testleri yapıldıktan sonra tohumlar yavaş, hızlı ve meyve içinde kurutularak, kurutma sonrası tohumlara canlılık (kuru tohum) testi, sert kabuklu tohum testi ve çıkış testi uygulanmıştır.2000 yılı araştırma sonuçlarında; en iyi çimlenme % 71 oram ile 1. hasat dönemi tohumlarının hızlı kurutulmasından elde edilmiştir. Bunun yanında, aynı tohumların yavaş ve meyve içinde kurutulması hariç diğer tüm kurutma yöntemleri her üç hasat döneminde de çimlenme oranını arttırmıştır. Sert kabukluluk oranının azaltılmasında, her üç kurutma yöntemi üç hasat dönemi üzerinde de etkili bulunmuştur. Kontrol tohumlarında sert kabukluluk % 62.5 oranında meydana gelirken, hasat dönemleri ve kurutma yöntemlerine bağlı olarak bu değer 1. ve 2. hasat dönemi tohumlarının yavaş kurutulması ve 2. hasat dönemi tohumlarının hızlı kurutulması ile tamamen ortadan kalkmıştır (% 0). Fide çıtası yönünden de; 1. hasat dönemi tohumlarının yavaş kurutulması hariç, tüm kurutma yöntemleri her üç hasat dönemi üzerinde başarılı sonuçlar vermiştir. En yüksek çıkış 3. hasat dönemi tohumlarının meyve içerisinde kurutulması ile % 77.7 oranında meydana gelmiştir. 2001 yılı araştırma sonuçlan; çimlenme bakımından tüm hasat dönemleri için en iyi kurutmanın meyve içinde kurutma yöntemi olduğunu ortaya koymuştur. Meyve içinde kurutulan tohumlar % 96-100 arasında canlılık gösterirken, hızlı ve yavaş kurutmada bu değerler % 24.6 ile % 56.6 arasında değişmiştir. Meyve içinde kurutma yönteminin 1. hasat dönemi tohumlarında sert kabukluluğu tamamen ortadan kaldırdığı (% 0), 2. hasat dönemi tohumlarında ise % 2 seviyesine düşürdüğü belirlenmiştir. Meyve içinde kurutma yöntemi her iki hasat döneminde de çıkış oranım önemli bir düzeyde arttırmıştır. Elde edilen sonuçlar meyvenin bitki üzerinde çok düşük nem seviyelerine kadar kurutulmayarak, yeşil-san ve san-kahverengi renkli meyve döneminde hasat edilip, tohumların meyve içerisinde kurutulmasının sert kabukluluğu azalttığı gibi, çimlenme ve çıkış oranını da önemli bir düzeyde arttırdığını göstermiştir. 2002, 48 sayfa. ANAHTAR KELİMELER: Bamya, tohum çimlenmesi, kurutma yöntemleri, sert kabukluluk
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF DRYING METHODS ON OCCURRENCE OF HARDSEEDEDNESS IN SERIALLY HARVESTED OKRA SEED LOTS Canan YILDERIMKAYA ÇALIŞKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Assoc. Prof. Ibrahim DEMİR This work aims for determining the effect of drying methods (slow, fast and within fruit) on eliminating of hardseededness in serially harvested okra (Abelmosckus esculentus L. Moench) seeds of greatly hardseeded cultivar of Akköy in 2000 and 2001. In the research, fruits were harvested when they were green (1. harvest), green-yellow (2. harvest), yellow-brown (3. harvest) and full-brown (control) in 2000, three harvest periods of green-yellow (1. harvest), yellow-brown (2. harvest) and control were done in 2001. Following harvest, seed moisture content and fresh seed germination percentages were determined. Then, seeds were dried slow, fast, by holding in various saturated solutions and subsequently the fruit and germination percentage, hardseededness and emergence tests were carried out on dried seeds. Maximum seed germination was obtained from the first harvest by fast drying as 71% in 2000. In addition to that, all drying methods increased germination percentages except drying slow and within the fruit in the first harvest. All three drying methodswere found to be effective on elimination of hardseededness. Percentage of hardseededness occurred as 62.5 % in control seed, while, slow drying in the first and second harvest and fast drying in second harvest completely removed hardseededness (% 0). Regarding seedling emergence, all drying methods were found positively effective on removing hardseededness except slow drying in the first harvest. Maximum emergence occurred on seeds of third harvest, dried within the fruits as 77.7 %. Results of 2001 showed that the most optimum drying method was drying seeds within the fruit. Seeds that dried within the fruit had germination percentage of 96-100 %. These values varied between 24.6-56.6 % in slow and fast drying. Drying seeds within the fruit removed hardseededness almost completely (% 0 and % 2 in the first and second harvests). The same drying method greatly increased emergence percentages in both harvest periods. Results showed that harvesting fruits when they are green-yellow, or yellow-brown and drying seeds in the fruits not only reduced hard seed percentages, but also increased germination and emergence percentages, remarkably. 2002, 48 pages. KEY WORDS: Okra (Abelmoschus esculentus (L.) Moench), seed germination, drying methods, hardseededness.