Farklı SPECT (bilgisayarlı tek foton emisyon tomografisi) sistemlerinden elde edilen tomografik görüntü parametrelerinin standart yazılım (PIP) kullanılarak karşılaştırılması
Comparison of tomographic image parameters with a standard software (PIP) obtained from different SPECT (single photon emission computed tomography) systems
- Tez No: 120941
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN BOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI SPECT (BİLGİSAYARLI TEK FOTON EMİSYON TOMOGRAFİSİ) SİSTEMLERİNDEN ELDE EDİLEN TOMOGRAFİK GÖRÜNTÜ PARAMETRELERİNİN STANDART YAZILIM (PIP) KULLANILARAK KARŞILAŞTIRILMASI Türkay TOKLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Doğan BOR SPECT sistemleri, Nükleer Tıp uygulamalarında kullanılan en önemli araçlardan biri olmaya başlamıştır. Bu sistemlerde planar performans kontrollerine ek olarak rutin tomografik performans kontrollerinin yapılması bir zorunluluktur. Planar sistemlerin kalite kontrolü ve performans testleri için kabul edilmiş yöntem ve referans değerler bulunmasına rağmen, SPECT için kullanılabilen sınırlı sayıda yöntem ve bazı topluluklar tarafından önerilmiş teknikler bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, SPECT sistemlerinin bazı tomografik görüntü parametrelerini ölçmek ve bu parametreleri sistem bilgisayarlarıyla olduğu gibi standart bir yazılım paketi kullanarak karşılaştırmaktır. Düzenli kalite kontrol çalışmalarının da bu parametreler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Değerlendirme için 4 farklı üreticiye ait 11 farklı modelde, 25 detektör kullanılmıştır. Birden çok detektörlü SPECT sistemlerinin her detektörü birbirinden bağımsız olarak değerlendirilmiştir. Görüntü parametrelerinin karşılaştırılmasında standart yazılım olarak PIP (Portable Image Processing) V 5.2 kullanılmıştır. Sistemler, planar ve tomografik ayırma gücü, tomografik homojenite, % RMS gürültü ve kontrast parametrelerine değerlendirilmiştir. Parametrelerin standart, yazılımla değerlendirilmesinde sistem yazılımlarıyla maksimum %' 13,96'lık farklılık saptanmıştır. Sistemlerin kararlılığının, düzenli kalite kontrol çalışmaları kadar görüntü parametreleri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. 2002, 54 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Nükleer Tıp, tomografi, kalite kontrolü, ayırma gücü, homojenite, gürültü, kontrast
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis COMPARISON OF TOMOGRAPHIC IMAGE PARAMETERS WITH A STANDART SOFTWARE (PIP) OBTAINED FROM DIFFERENT SPECT (SINGLE PHOTON EMISSION COMPUTED TOMOGRAPHY) SYSTEMS Türkay TOKLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor : Prof. Dr. Doğan BOR SPECT systems are started to be one of the most important tool of Nuclear Medicine applications. In addition to planar performance, it is mandatory to make routine tomographic performance checks on these systems. Although there are well- accepted methods and reference values for quality control and performance testing of planar systems, there are only few standard techniques that can be used for SPECT and some specific methods recommended by some advisory bodies. The aim of this study was to measure some tomographic image parameters of SPECT systems, and compare these parameters using system computers as well as a standard software. Effects of routine quality control studies on these parameters were also investigated. 25 detectors belonging to 4 different vendors and 1 1 different models were used for the evaluation. Each detector of multi-head SPECT systems was evaluated individually. Comparison of image parameters was performed using PIP (Portable Image Processing) V 5.2 as standard software. Systems were evaluated in terms of planar and tomographic resolution, tomographic uniformity, percent RMS noise and contrast. Maximum variation of 13,96 % was found in the evaluation of these parameters using standard software. It was determined that system stability affects image parameters as much as regular quality control studies. 2002, 54 pages Key Words : Nuclear Medicine, tomography, quality control, resolution, uniformity, noise, contrast 11