Kahverengi yumurtası 4 saf hat ve bu saf hatlardan bazılarının karşılıklı çiftleştirilmelerinden elde edilen melez ebeveynlerde yumurta verimi, yumurtaların iç ve dış kalite özellikleri ile bunlar arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Four poor lines of brown layers and the egg production of crossbred parents from theese crossed pure lines; interior and enterior egg qualities, hatchability characteristics and the investigation of the interior relations
  1. Tez No: 120949
  2. Yazar: TOLGA ERKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RÜVEYDE AKBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Doktora Tezi KAHVERENGİ YUMURTACI 4 SAF HAT VE BU SAF HATLARDAN BAZILARININ KARŞILIKLI ÇİFTLEŞTİRİLMELERİNDEN ELDE EDİLEN MELEZ EBEVEYNLERDE YUMURTA VERİMİ, YUMURTALARIN İÇ VE DIŞ KALİTE ÖZELLİKLERİ, KULUÇKA ÖZELLİKLERİ İLE BUNLAR ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN İNCELENMESİ Tolga ERKUŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Rüveyde AKBAY Bu çalışmada, farklı yumurtacı ebeveyn hatlar ve bunların melezlenmesi ile elde edilen hibritlerde, yumurta kalitesi, kuluçka sonuçlan ve heterosisler bakımından etkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmada; cinsi olgunluk yaşı, yumurta verimi, kuluçka sonuçlan, yumurta ağırlığı, şekil indeksi, özgül ağırlık, kabuk mukavemeti, kabuk kalınlığı, ak ve san indeksi ile Haugh Birimi özellikleri incelenmiştir. 8 ebeveyn ve 8 hibrit genotipin ele alındığı araştırma, ebeveynlerin ve hibritlerin değerlendirildiği iki dönem halinde, Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne ait kümeslerde yürütülmüştür. Çalışmadan elde edilen bu sonuçlara göre yumurta kalitesi bakımından genotipler arasında önemli farklılıklar olduğu görülmektedir. Yaş faktörünün, ele alınan tüm özellikler üzerindeki etkisi önemli bulunmuştur. Heterosisler bakımından yapılan değerlendirmeler, hemen her özellikte negatif veya pozitif yönde sapmalar tespit edildiği, ancak hesaplanan heterosislerin oranının, genotipten genotipe ve aynı genotipte özellikten özelliğe değiştiğini göstermektedir. 2002, 115 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Yumurta Kalitesi, Heterosis, Melezleme, Ebeveyn, Hibrit
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis KAHVERENGİ YUMURTACI 4 SAF HAT VE BU SAF HATLARDAN BAZILARININ KARŞILIKLI ÇİFTLEŞTİRİLMELERİNDEN ELDE EDİLEN MELEZ EBEVEYNLERDE YUMURTA VERİMİ, YUMURTALARIN İÇ VE DIŞ KALİTE ÖZELLİKLERİ, KULUÇKA ÖZELLİKLERİ İLE BUNLAR ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN İNCELENMESİ FOUR PURE LINES OF BROWN LAYERS AND THE EGG PRODUCTION OF CROSSBRED PARENTS FROM THESE CROSSED PURE LINES; INTERIOR AND EXTERIOR EGG QUALITIES, HATCHABILITY CHARACTERISTICS AND THE INVESTIGATION OF THE INTER-RELATIONS. Tolga ERKUŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Rüveyde AKBAY In this research, egg quality, hatchability and heterosis effects were tried to ferret out in different layer parent lines and layer hybrids which obtained from these parent lines. The age of first egg, egg production, hatchability, egg weight, shape index, gravity, shell strength, shell thickness, albumen and yolk indexes and Haugh unit were worked. The researches were performed in the houses which belong to Ankara Poultry Research Institute, with 8 parents and 8 hybrid genotype in 2 terms. The results show that the genotypes are significantly different on egg quality traits. Age factor is significantly affected on all traits. The heterosis effects, which were positive or negative dimensions, were determined in all traits. In addition, The percentage of heterosis were changed on genotype to genotype and trait to trait in the same genotype. 2002, 115 Pages KEY WORDS : Egg Quality, Heterosis, Crossing, Parent, Hybrid