Konvolüsyon tipinde olmayan integral operatörler ailesinin karakteristik noktalarda yakınsaklığı ve yakınsaklık hızı
Convergence and the order of convergence of family of nonconvolution type integral operators at characteristics points
  1. Tez No: 120959
  2. Yazar: SEVGİ ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELGİZ BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ay- i rılmıştır. İkinci bölümde, çalışma için gerekli olan temel tanımlar, integ- f-; rai operatörler ailesi ve yaklaşım teorisi, karakteristik noktalar genel olarak f tanıtılmıştır. Ayrıca, bu noktalarda yakınsaklık ve yakınsaklık hızı ile ilgili bazı teoremler incelenmiştir. Üçüncü bölümde, konvolüsyon tipinde olmayan integral operatörlerin süreklilik modülü ile ilgili bir eşitsizlik ve integral ope ratörün basit bir özelliğine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, konvolüsyon tipinde olmayan integral operatörler ailesinin, Lebesgue ve süreklilik nok tasında, bellirli çalışmalardan farklı olarak, integrallenemeyen fonksiyonlara noktasal yakınsaklığı ve yakınsaklık hızının incelenmesi yeni bir metodla ve rilmiştir. Beşinci ve son bölümde, yine bu tür integral operatörler ailesinin Lp- uzayında olmayan fonksiyonlara p- Lebesgue noktasında yakınsaklığı ve yakınsaklık hızı incelenmiştir. 2002, 87 sayfa ANAHTAR KELİMELER : İntegral Operatörle Ailesi, Yakınsaklık ve Yakınsaklık Hızı, Lebesgue Noktası, Konvolüsyon Tipinde Olmayan İntegral Operatörler Ailesi.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of five chapters. First chapter is devoted to the intro duction. In the second chapter, definitions that are necessary for this work, approximation theory, characteristic points are examined. Moreover, some theorems about convergence and the order of convergence at these points are given. In the third chapter, a brand new inequality about continuity module of nonconvolution type integral operators and a simple property of these operators are given. In the fourth chapter, it is investigated that at the Lebesque and continuity points, pointwise convergence and order of con vergence of nonconvolution type integral operators family to non integrable functions using a different method. In the fifth chapter, at the p-Lebesque point, convergence and order of convergence of these type integral operators family to the functions that are not in Lp- space is given. 2002, 87 pages Key Words : In Operators Family, Convergence and The Order of Convergence, Nonconvolution Type Integral Operators, Lebesque Point.