Ankara İli sphecidae (insecta:hymenoptera) türleri üzerine faunistik araştırmalar ve ekolojik gözlemler
Faunistic studies and ecological observations on sphecidae (insecta:hymenoptera) species of Ankara Province
- Tez No: 120969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA TÜZÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Doktora Tezi ANKARA ÎLİ SPHECIDAE (INSECTA: HYMENOPTERA) TÜRLERİ ÜZERİNE FAUNÎSTÎK ARAŞTIRMALAR VE EKOLOJİK GÖZLEMLER Yaşar GÜLMEZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ayla TÜZÜN Bu çalışmada Ankara ili Sphecidae (Insecta: Hymenoptera) familyası faunistik olarak araştırılmış ve örneklerin doğal habitatlarıyla ilgili ekolojik gözlemler kaydedilmiştir. 1998-2001 yıllan arasında, ilin çeşitli bölgelerinden bu familyaya ait toplam 1740 örnek toplanmıştır, örneklerin toplandıkları habitat çeşitleri ve ergin böceklerin besin bitkileri tespit edilmiştir. Literatürde şimdiye kadar Ankara ilinden 155 tür bilinmekteydi. Sonuçlarımızın bu verilerle karşılaştırılmasıyla 80 tür fauna için yeni olarak kaydedilmiştir. Böylece, Ankara'da bulunan türlerin toplam sayısı 235'e ulaşmıştır. Bu türlerden 14'ü aynı zamanda Türkiye faunası için de yeni kayıttır. Metindeki taksonlar sistematik sırada düzenlenmiş, Ankara faunasıyla ilgili olan referanslara da değinilmiştir. Her takson için; incelenen materyal, örneklerin bulundukları habitat çeşitleri, üzerinde örnek toplanan bitkiler, Dünyadaki ve Türkiye'deki yayılışları verilmiştir. Sonuçlar faunistik açıdan tartışılmış ve bölgeden yeni kayıt olan tür sayısı literatür verileriyle bir tablo ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca türlerin habitatlara göre dağılımım gösteren bir tablo da hazırlanmıştır. 2002, 159 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Hymenoptera, Sphecidae, fauna, ekoloji, habitat, Ankara, Türkiye.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis FAUNISTIC STUDIES AND ECOLOGICAL OBSERVATIONS ON SPHECIDAE (INSECTA: HYMENOPTERA) SPECIES OF ANKARA PROVINCE Yaşar GÜLMEZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Asst. Prof. Dr. Ayla TÜZÜN In this study, the family Sphecidae (Insecta: Hymenoptera) in Ankara province was investigated faunistically and ecological observations related to specimens' natural habitats were recorded. Totally 1740 specimens belonging to this family were collected between the years 1998 and 2002 from the various regions of the province. Habitat types that specimens collected on and food plants of adult insects were determined. Up to now, 155 species were known from Ankara province in literature. By comparing our results with this data, 80 species were newly recorded to the fauna. Thus, total number of species found in Ankara reached to 235. At the same time 14 of these species are new records to the Turkish fauna. All the taxa were arranged by systematical order in the text and also it was touched on the faunistical references related to the fauna of Ankara. Materials examined, habitat types that specimens found, plants that specimens collected on, and distributions in the world as well as in Turkey were given for each taxon. Results were discussed from the faunistical standpoint and the number of species that newly recorded from the region were compared that of literary data by a table. Also a table that shows the numbers of species versus habitat types was prepared. 2002, 159 pages KEY WORDS: Hymenoptera, Sphecidae, fauna, ecology, habitat, Ankara, Turkey.