Aşan (exceedance) istatistiklerin dağılım özellikleri ve rank istatistiklerine dayalı karakterizasyonlar
Distributional properties of exceedance statistics and characterizations based on rank statistics
  1. Tez No: 120970
  2. Yazar: SERKAN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMİHAN BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Doktora Tezi AŞAN (EXCEEDANCE) İSTATİSTİKLERİN DAĞILIM ÖZELLİKLERİ VE RANK İSTATİSTİKLERİNE DAYALI KARAKTERJZASYONLAR Serkan ERYDLMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. İsmihan BAYRAMOĞLU Bu çalışmada, rasgele değişken dizilerinin çeşitli durum ve görünüşleri için aşan istatistiklerin dağılım özellikleri incelenmiştir. Çok değişkenli Farlie- Gumbel-Morgenstern (FGM) dağılımı için birliktelik parametresinin kabul edilebilir sınırlan araştırılmış ve rank istatistikleri yardımıyla bu dağılımın simetrikliği karakterize edilmiştir. Genelleştirilmiş sıra istatistikleri, Farlie-Gumbel-Morgenstern dağılımına sahip rasgele değişken dizileri, atomik dağılıma sahip rasgele değişken dizileri ve iki boyutlu rasgele vektörlere dayalı aşan istatistiklerin dağılımları bulunmuş ve uygulamalar verilmiştir. 2002, 66 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Aşan istatistikler, rank istatistikleri, rasgele barier, atomik dağılım fonksiyonu, kabul edilebilir aralık, sıra istatistikleri, genelleştirilmiş sıra istatistikleri, Farlie-Gumbel-Morgenstern dizisi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis DISTRIBUTIONAL PROPERTIES OP EXCEEDANCE STATISTICS AND CHARACTERIZATIONS BASED ON RANK STATISTICS Serkan ERYTLMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor : Prof. Dr. tsmihan BAYRAMO?LU la this study, distributional properties of exceedance statistics are investigated for several aspects of random sequences. The admissible range of association parameters are investigated for the multivariate Farlie- Gumbel-Morgenstern (FGM) distribution. Some results that characterize the symmetry of this distribution are presented through the properties of the ranks. The distributions are derived and applications are given for exceedance statistics based on generalized order statistics, bivariate random vectors, and random sequences which have FarHe-Gumbel-Morgenstern distribution and atomic distribution. 2002, 66 pages Key Words : Exceedance statistics, rank statistics, random threshold, atomic distribution function, admissible range, order statistics, generalized order statistics, FarMe-Gumbel-Morgenstern sequence.