Isıl işlemin Kurşunlu/ Çankırı bentonitinin bazı fizikokimyasal özellikleri üzerine etkisi
The Effect of thermal treatment on some of the physicochemical properties of Kurşunlu/ Çankırı bentonite
- Tez No: 120972
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SARIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Doktora Tezi ISIL İŞLEMİN KURŞUNLU / ÇANKIRI BENTONİTİNİN BAZI FİZİKOKİMYASAL ÖZELİKLERİ ÜZERİNE ETKİSİ Necla ÇALIŞKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yüksel SARIKAYA Kurşunlu / Çankırı yöresinden alınan yeşil renkli bentonite 50 - 1300°C sıcaklıkları arasında ısıl işlem uygulanmıştır. Bunun yanında, deneyler sonucunda 450°C olarak belirlenen optimum sıcaklıkta 1440 dk'a kadar olan farklı sürelerde bentonit ısıl olarak işlenmiştir. Orijinal bentonit yanında termal işlemlerden elde edilen örneklerin katyon değiştirme kapasiteleri (KDK) ve 77 K'deki azot adsorpsiyon - desorpsiyon izotermleri belirlenmiştir. Adsorpsiyon izotermlerinden Brunauer - Emmett - Teller (BET) yöntemi ile özgül yüzey alanları (A) hesaplanmıştır. Desorpsiyon izotermlerinden düzeltilmiş Kelvin denklemi yardımıyla özgül mikro - mezogözenek hacimleri (V) belirlenmiştir. Orijinal bentonite ait termal analiz verileri (TG, DTG, DTA) kullanılarak Coats - Redfern yöntemi ile örneklerin dehidrasyon ve dehidroksilasyon aktivasyon enerjileri hesaplanmıştır. KDK'nın ısıl işlem sıcaklığı ile değişiminden ana kil mineralinin termal bozunmasına ilişkin dehidrasyon ve dehidroksilasyon entalpileri bulunmuştur. Isıl işlem sıcaklığı yükseldikçe KDK, A ve V değerlerinin hızla düşme eğilimi göstermesi smektit tabakaları arasındaki boşlukların kapanmasına bağlanmıştır. Sıcaklık 900°C iken KDK, A ve V niceliklerinin sıfıra yalan değerlere düşmesi partikül içi sinterleşmenin tamamlanmasına bağlanmıştır. Halen, yalnızca döküm endüstrisindekullanılan bu kile ısıl işlem uygulanması ile farklı gözeneklilikte adsorplayıcıların üretilebileceği kanısına varılmıştır. 2002, 64 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Killer, kil mineralleri, bentonit, simektit, termal işlem, yüzey alanı, gözeneklilik, adsorpsiyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis THE EFFECT OF THERMAL TREATMENT ON SOME OF THE PHYSICOCHEMICAL PROPERTIES OF KURŞUNLU / ÇANKIRI BENTONITE Necla ÇALIŞKAN Ankara University Graduate School of Nature and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Yüksel SARIKAYA The green colored bentonite from the Kurşunlu / Çankırı region was subjected to thermal treatment between 50 - 1300°C. In addition the bentonite was subjected to thermal treatment at different time intervals for 1440 minutes at optimum temperature of 450°C. The nitrogen adsorption - desorption isotherms and the cation exchange capacity (CEC) for the original bentonite and samples were obtained after thermal treatment. The specific surface areas (A) were calculated from the adsorption isotherms using the Brunauer - Emmett - Teller (BET) method. The specific micro and mesopore volumes (V) were determined from the desorption isotherms by the help of the corrected Kelvin equation. The dehydration and dehydroxylation activation energies were calculated by the Coats - Redfern method using the thermal analysis data (TG, DTG, DTA) of the original bentonite. The dehydration and dehydroxylation enthalpies of the thermal decomposition of the clay minerals were determined from the variational CEC as a function of treatment temperature. The observance of a rapid tendency to decrease in the CEC, A and V values was related to the enclosure of the empty spaces between the smectite layers. The decrease of the CEC, A and V to their minimum values respectively at 900°C was reletad to the completion of interparticle sintering. It was concluded that madsorbents of different porosities could be produced by applying thermal treatment on this clay that is currently used only in the casting industry. 2002, 64 pages KeyWords: Clays, clay minerals, bentonite, thermal treatment, surface area, porosity volume, adsorption. IV