Türkiye'de oecd testlerine tabi tutulan tarım traktörlerinde avrupa birliği enerji etiketinin oluşturulması
Eu energy label creation for the agricultural tractors subjected to the oecd tests in Turkey
  1. Tez No: 778308
  2. Yazar: SELÇUK OLUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN DURSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Ziraat, Energy, Mechanical Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Makinelerı ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, ülkemizde OECD testlerine tabi tutulan tarım traktörlerinde Avrupa Birliği Enerji Etiketinin oluşturulması amacıyla yapılmıştır. Böylece; traktör satın alan çiftçilerin bilinçli bir şekilde seçim yapabilmesi, traktör kullanımında enerji tüketiminin ve maliyetinin azaltılması, motorin kullanımından kaynaklanan çevre kirliliğinin azaltılması ve enerji verimliliği konusunda ulusal ülke hedeflerine ulaşılması amaçlanmıştır. Ayrıca kullanıcının enerji etiketi üzerinde bulunan QR kodunu kullanarak traktöre ait kısa teknik bilgilere sahip olması ve böylece tarımsal işletmesinde yapılan işlerin yoğunluğuna ve çeşidine göre kullanacağı traktörü seçerken en doğru kararı vermesi hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında, TAMTEST (Tarım Alet ve Makine Test Merkezi Müdürlüğü) bünyesinde OECD Kod 2 standart testlerine tabi tutulan 262 adet traktöre ait test sonuçlarından yararlanılmıştır. Test edilen her traktörde hem PTO performansı, hem de çeki performansı için enerji verimliliği hesaplanmış ve enerji sınıflandırması ayrı ayrı yapılmıştır. Ayrıca, enerji etiketinde bilgi amaçlı olarak yer alması için her traktöre ait; azami güç, özgül yakıt tüketimi, azami çeki gücü, azami tork ve tork rezervi, azami hidrolik değerler (güç, kaldırma kuvveti ve basınç) ve şahlanma durumları belirlenmiştir. Çalışma sonunda, her traktör için oluşturulan olan AB Enerji Etiketi, o traktörün enerji kullanım etkinliği hakkında bilgi verecek şekilde düzenlenmiştir. Bu etiketleme ile traktörler enerji kullanım etkinliği açısından koyu yeşil renkten (en etkin) kırmızıya (en az etkin) kadar olmak üzere 7 farklı sınıf halinde derecelendirilmiştir. PTO enerji verimliliğine göre yapılan sınıflamada; 1 adet traktörün A sınıfı, 17 adet traktörün B sınıfı, 37 adet traktörün C sınıfı, 98 adet traktörün D sınıfı, 80 adet traktörün E sınıfı, 25 adet traktörün F sınıfı ve sadece 4 adet traktörün G sınıfında yer aldığı belirlenmiştir. Çeki enerji verimliliği değerlerine göre yapılan sınıflamada ise 2 adet traktörün A sınıfı, 16 adet traktörün B sınıfı, 42 adet traktörün C sınıfı, 106 adet traktörün D sınıfı, 63 adet traktörün E sınıfı, 26 adet traktörün F sınıfı ve 7 adet traktörün G sınıfında yer aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to create the European Union Energy Label on agricultural tractors subjected to OECD tests in our country. Thus, it is aimed to enable farmers who buy tractors to make a conscious choice, to reduce energy consumption and cost in tractor use, to reduce environmental pollution caused by diesel fuel use, and to reach national country targets in terms of energy efficiency. Additionally, it is aimed for the user to have short technical information about the tractor by using the QR code on the energy label, and thus to make the right decision when choosing the tractor to be used according to the intensity and type of work done in the agricultural enterprise. In the study, test results of 262 tractors subjected to OECD Code 2 standard within TAMTEST (Directorate of Agricultural Tools and Machines Test Center) were used. For each tractor tested, energy efficiency was calculated for both PTO performance and traction performance, and energy classification was made separately. In addition, for each tractor to be included in the energy label for information purposes; maximum power, specific fuel consumption, maximum drawbar power, maximum torque and torque reserve, maximum hydraulic values (power, lift force and pressure) and rearing conditions were determined. At the end of the study, the EU Energy Label created for each tractor was arranged to provide information about the energy use efficiency of that tractor. With this labeling, tractors are rated in 7 different classes in terms of energy use efficiency, from dark green (most efficient) to red (least efficient). It was determined that 1 tractor was in A class, 17 tractors in B class, 37 tractors in C class, 98 tractors in D class, 80 tractors in E class, 25 tractors in F class and only 4 tractors in G class in the classification made according to PTO energy efficiency. It was determined that 2 tractors was in A class, 16 tractors in B class, 42 tractors in C class, 106 tractors in D class, 63 tractors in E class, 26 tractors in F class and 7 tractors in G class in the classification made according to the drawbar energy efficiency values.