Groundwater quality assessment in Torbalı region
Torbalı bölgesinde yeraltısuyu kalitesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 121012
  2. Yazar: TUĞBA KIRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN TAYFUR, PROF. DR. FÜSUN ŞENGÜL, DOÇ. DR. AHMET E. EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
öz Yeraltısuyu, içme suyu, sulama suyu ve diğer faaliyetler için önemli bir kaynaktır. Nüfus artışıyla, tarımsal ve endüstriyel faaliyetler ve yeraltısuyunun kullanımı da aşırı bir şekilde artmıştır. Sadece yeraltısuyunun kullanımı artmakla kalmamış, yeraltısularının kirletilmesi de artmıştır. Torbalı bölgesinde içme suyu ve kullanma suyu olarak kullanılan suyun büyük bir kısmı izinsiz olarak açılan kuyulardan karşılanmaktadır. Sanayiler ve tarımda pestisitlerin ve gübrelerin bilinçsizce kullanımı yeraltısu kaynaklarının kirlenmesine neden olmaktadır. Bu çalışma yeraltısuyunun kalitesini ve kirliliğin nedenlerini ortaya çıkarmak için yeraltısuyu kalite parametrelerini, bu parametrelerin zaman içerisindeki değişimlerini incelemektedir. Bu parametreler pH, elektriksel iletkenlik, kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, bikarbonat, klorür, nitrat, nitrit, amonyak, siyanür, kimyasal oksijen ihtiyacı, bakır, çinko, kadmiyum, krom, ve kurşundur. Kuyular geniş bir alam kapsayacak şekilde bölgenin jeolojik özelliklerine ve endüstrilerin yerleşimine göre seçilmiştir. Torbalı bölgesinde, on ay boyunca on noktadan yeraltısu örnekleri alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda yeraltısu örnekleri sert su olarak sınıflandırılmıştır. Bu çalışma sonunda tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan kirliliği tespit etmiştir. Nitrat konsantrasyonu yaz aylarında yükselmektedir ve bazı kuyularda izin verilen değerden fazladır. Bu bölgede ağır metal kirliliği tespit edilmemiştir. Çalışma sırasında izlenen her parametrenin konsantrasyonun sabit kalmadığı gözlenmiştir. Bu durumun nedeni, ani ve sürekli olmayan atıksu deşarj larının yeraltısu kaynaklarına sızması ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Groundwater is an important source of irrigation, drinking water and other human activities. With the growth in population, agricultural and industrial activities and the groundwater usage have increased dramatically. However, not only the groundwater use, but also has the level of contamination in groundwater increased. In Torbalı region, drinking water and irrigation water are supplied from wells which are drilled mostly without permission. Excessive abuse of fertilizers, and pesticides in agricultural activities and industries cause to contaminate the groundwater. In order to investigate the quality of the groundwater in this region, sampling locations were determined taking the geology and industry of the region into account. The samples were collected monthly for ten months. In this study, water quality parameters which are pH, temperature, electrical conductivity, calcium, magnesium, potassium, sodium, chloride, alkalinity, nitrate, nitrite, ammonia, copper, chromium, cadmium, lead, zinc, chemical oxygen demand (COD), and cyanide were examined to determine the groundwater quality and relationship between the parameters and the sources of contamination. The samples were classified as hard water. All of the samples had bicarbonate alkalinity. The study revealed the existence of agricultural contamination. Nitrate concentrations of the groundwater samples increased in summer and the concentrations of nitrate were higher than the permissible limit in some of the wells. Heavy metal contamination was not detected in the region. The concentrations of the parameters were not constant during the monitoring study. This may be because the leachate of wastewaters which are discharged suddenly and discontinuously.