Acylation of 2-methoxynaphthalene over ion-exchanged beta zeolite
2-metoksinaftalinin iyon-değişimli beta zeolit üzerinde açillenmesi
  1. Tez No: 121013
  2. Yazar: İSMAİL CEM KANTARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ARTOK, YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
öz Bu çalışmada 2-Metoksinaftalinin In3+, Zn2+, Al3+, Fe3+ve La iyonlarıyla değişime uğramış p-zeolitleri üzerinde çeşitli anhidrit (asetik, propiyonik, ve benzoik anhidritler) ya da acil klorür (asetil, propiyonil, ve benzoil klorür) açilleme reaktifleriyle Friedel-Crafts açillenmesi incelenmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki, propiyonil ve benzoiyik anhidrit gibi büyük boyutlu anbidritlerle 6-pozisyonundan açillenmiş ürüne olan seçimlilik daha yüksektir. Zeoilitin içindeki metal katyon tipi de dönüşümü ve ürün dağılımını önemli ölçüde etkilemektedir La 3+ ile değişime uğramış zeolit hacimli izomerlerin oluşumu için hiç yer bırakmayan La(OH)2+ iyonunun varlığından dolayı daralan kanallar ve artan Bronsted asitliği yüzünden 6-pozisyonundan açillenmiş ürün için daha yüksek seçimlilik göstermiştir. Acil klorürlerle keton ürünlerinin geri kazanımının oldukça düşük olduğu saptanmıştır. Acil klorürler açilleyici reaktif olarak kullanıldığında l-Açil-2-metoksinaftalin deaçillenmeye uğramıştır. ıu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Friedel Crafts acylation of 2-Methoxynaphthalene was carried out over various ion-exchanged p zeolites (M^p, where M*: In3+, Zn2+, Al3*, Fe3+, La3+) with various anhydride (acetic, propionic and benzoic anhydrides), or acyl chloride (acetyl, propionyl and benzoyl chlorides) acylating reagents. The results suggested that selectivity towards the 6-substituted products was higher with the larger size anhydrides, propionic and benzoic anhydrides. The metal cation type within the zeolite significantly influenced the extent of conversion and product distribution. That La exchanged zeolite displayed higher selectivity for the 6-position acylated product with anhydrides ascribed mainly to narrowing of channels by the presence of La(OH) ions that leave no room for the formation of more bulky isomeric forms and to enhanced Bronsted acidity of the zeolite. With acyl chlorides, the recovery of ketone products was found to be remarkably low. l-Acyl-2-methoxynaphthalenes actively underwent deacylation when acyl chlorides were used as the acylation reagent