Changing process of the physical and social structure of Eski Foça
Eski Foça fiziki ve sosyal yapı değişim süreci
  1. Tez No: 121024
  2. Yazar: AHMET ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMAHAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
oz ESKİ FOÇA FİZİKİ VE SOSYAL YAPI DEĞİŞİM SÜRECİ Çetin, Ahmet Şehir Planlama Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi". Doç. Dr. Semahat Özdemir Ekim, 2002 Bu çalışmada, Eski Foça'nın fiziki ve sosyal yapısında bugüne kadar olagelen değişimler, ulusal düzeyde benimsenen politikaların kentlerin gelişimi üzerindeki etkileri ile kent planlamanın yasal ve kurumsal çerçevesinin fiziki gelişimi yönlendirmedeki rolünün ortaya konması amacıyla incelenmiştir. Kentsel mekanda yaşanmakta olan problemler ülke ölçeğinden başlayıp yerleşme ölçeğine odaklanan bir çalışma ile tanımlanmaktadır. Bu bağlamda öncelikle yerleşmenin genel karakteri ve tarihsel gelişimi incelenmiştir. Özellikle 20.yy da yaşanan gelişmeler, ülkesel politikalar, kent planlaması ve Eski Foça yerleşmesi bağlamında kentte yaşayanların görüşlerini de içermek üzere detaylı olarak ele alınmaktadır. Kentin bugünkü fiziki çevresine, etkili/yetkili kurumlara ve sosyal yaşantısına dair sorunlar belirlenmiştir. Yapılan araştırmaların ve belirlenen problemlerin değerlendirilmesi aşamasında merkezi yönetimin kentsel mekanlara bakışının ve mevcut planlama anlayışının ve kurumsal yapısının eksiklikleri ve karmaşası Eski Foça yerleşmesi özelinde ortaya konulmuştur. Sonuç aşamasında bugünkü kentsel yapıda karşılaşılan sorunlarının çözümüne yönelik yerel dinamiklerden çıkarak ülke ölçeğine uzanan yeni bir planlama yaklaşımı ve örgütlenme modeli oluşturulmuştur. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CHANGING PROCESS OF THE PHYSICAL AND SOCIAL STRUCTURE OF ESKİ FOÇA Çetin, Ahmet Master of Science in City Planning Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Semahat Özdemir October, 2002 The changing process of physical and social structure of Eski Foça settlement is investigated in order to expose the impact of the national policies over the urban development of the settlement and the role of legal and institutional frame of city planning relating to the orientation of physical development, within this study. The problems experienced in urban environment are described with a study that beginning from the national scale and focusing on settlement scale. In this respect, firstly the general characteristics and historical development of the settlement is examined. Particularly, the developments happening within the 20th century are studied concerning to the national policies, city planning and Eski Foça settlement including the inhabitants opinions. The problems relating to the physical structure, authorised and effectual institutions, social life are determined. At the evaluation grade of the investigations and determined problems, the deficiencies and conflicts relating to the urban environment glance of central government and existing planning comprehension and institutional structure in particular of Eski Foça settlement are exposed. Finally, a new planning approach and organisation model ascending from the local dynamics and extended to the national scale is put forward. m