An Experimental investigation of the parameters to classify wind sites
Rüzgar enerjisi alanlarını sınıflandıran değişkenlerin deneysel olarak araştırılması
  1. Tez No: 121028
  2. Yazar: HAYRİ MURAT TÜRKELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
oz Bu çalışma kapsamında yörenin rüzgar gücü potansiyelinin bulunması amacıyla İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampus alanında rüzgar ölçümleri yapıldı. Ölçülen rüzgar değerleri ve bu verilerin irdelenmesi ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünün kampus arazisinde önemli ölçüde büyük rüzgar enerjisi potansiyelinin varlığı saptandı. Ölçüm alınan bölgede, ortalama rüzgar hızlan 10 m yükseklik için 7.03 m/s, 30 m yükseklik için 8.14 m/s, ana rüzgar yönü de kuzey olarak hesaplandı. Rüzgar istatistikleri ve enerji hesaplarında WindPRO ve WAsP paket programlan kullanıldı. Bölge için en verimli türbin tiplerinin 600 kW ve 1500 kW nominal güçteki türbinler olduğu tespit edildi. Oluşturulan ortalama rüzgar hızı ve rüzgar enerjisi haritalarından uygun bölgeler seçildi. İncelenen bölgenin enerji üretimi açısından uygun bulunan alanlarına, toplam kurulu gücü 28.2 MW olan 47 adet 600 kW'lik ve toplam kurulu gücü 39 MW olan 26 adet 1500 kW'lik rüzgar türbinin yerleştirildiği varsayılarak, sırasıyla 100.3 GWh/yıl ve 122.4 GWh/yıl enerji üretilebileceği saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Wind data measured on Izmir Institute of Technology campus area have been used to evaluate the wind power potential on this location. Measured data set and its evaluation showed that Izmir Institute of Technology campus area has a considerable wind potential. Mean wind speeds have been found 7.03 m/s at 10 m height and 8.14 m/s at 30 m height. The prevailing wind direction has also been found as north direction. WAsP and WindPRO softwares have been used to evaluate the wind statistics and energy calculations. Wind turbines with 600 kW and 1500 kW nominal power have been fitted as the most efficient ones. Suitable sites were selected according to created average wind speed map and wind energy maps of campus area. Fourty seven 600 kW turbines with a total capacity of 28.2 MW and twenty six 1500 kW turbines with a total capacity of 39 MW were located on the selected sites separately. The annual energy productions of the 600 kW and 1500 kW wind turbines have been calculated as respectively 100.3 GWh/year and 122.4 GWh/year.