Evaluation of stress intensity factor for an infinite hollow cylinder containing a crack and two rigid inclusions by finite element analysis
İki rijit enklozyon ve çatlak içeren sonsuz uzunlukta tüp için gerilme şiddeti katsayılarının sonlu elemanlar analizi ile hesaplanması
- Tez No: 121037
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. SEÇİL ALTUNDAĞ ARTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
oz Bu çalışmada sonsuzda eksenel çekmeye maruz çatlamış bir tüp probleminin sonlu elemanlar metodu kullanılarak sayısal çözümlemesi yapılmıştır. Tüpte z = 0 düzleminde eni (b - a) olan halka biçiminde bir çatlak ve bu düzlemin iki tarafında simetrik olarak bulunan ve enleri (d - c) olan halka biçiminde iki rijit enklüzyon bulunmaktadır. Tüp malzemesinin lineer elastik ve izotrop olduğu varsayılmaktadır. Çatlak uçlarındaki gerilme şiddeti katsayılarını sayısal olarak hesaplamak için oluşturulan model ANSYS sonlu elemanlar analiz programını kullanmıştır. Sonlu elemanlar analizinde çatlak uçlarındaki tekilliğin modellenmesinde altı düğüm noktalı üçgen elemanlardan faydalanıldı. Gerilme şiddeti katsayılarının hesaplanmasında yer değiştirme ekstrapolasyon metodu kullanıldı. Çeşitli çatlak ve enklüzyon konfıgürasyonları için sayısal sonuçlar elde edildi. Bu sonuçlar Artem'in analitik sonuçlarının doğruluğunun araştırılmasında kullanıldı. Enklüzyonlar ve çatlak birbirlerinden yeterince uzak olduğunda aralarındaki etkileşim kaybolur. Bu durumda sayısal ve analitik sonuçlar tam bir uyum gösterir. Ancak, enklüzyonlar çatlağa yaklaştığında kabul edilebilir sınırlar dahilinde farklılıklar oluşmuştur. KÜi^S
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A numerical implementation based on the finite element method for the infinite cracked hollow cylinder under the action of axisymmetric tensile loads at infinity is considered in this study. The infinite cylinder contains a ring-shaped crack of width (b - a) at the symmetry plane z = 0, and two rigid inclusions of width (d - c) located symmetrically on both sides of the crack. Material of the cylinder is assumed to be linearly elastic and isotropic. The proposed model uses efficiently the capabilities of a commercially available finite element analysis program, ANSYS, to determine the stress intensity factors at the crack tips. In the finite element analysis, six-noded triangular elements were used to model the square-root stress singularity at the crack tips. In order to get the stress intensity factors, the displacement extrapolation method was used. The numerical results for various crack and inclusion configurations are obtained and compared with the analytical results in order to verify Artem's study. When the inclusions are far away from the crack, the interaction among them vanishes. In this case, the numerical and analytical results are in good agreement. On the other hand, when the inclusions get closer to the crack, a discrepancy has been occurred within the acceptable limits.