Suzuki reactions over palladium loaded Y zeolite
Paladyum yüklü Y tipi zeolit üzerinde suzuki tepkimelerinin gerçekleştirilmesi
- Tez No: 121036
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ARTOK, YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
oz Bu çalışmada, aril haloj enürlerin aril boronik asit ile Suzuki karbon-karbon kenetlenme tepkimelerinde Pd(II) yüklü NaY tipi zeolitin katalizör olarak kullanılabilirliliği incelenmiştir. Bu amaçla Pd(OAc)2, [Pd(NH3)4]Cİ2 kompleksleri Y tipi zeolite yüklenerek uygun katalizör sistemleri oluşturulmuştur. Paladyumun Pd(II) formunu oluşturmak amacıyla, Pd(NH3)4 yüklü Y tipi zeolit kalsine edilmiştir. Pd(OAc)2 yüklü NaY 4-iyodoanisol ve 4-bromoanisol bileşiklerinin aril boronik asit ile tepkimelerinde yüksek aktivite göstermiş ancak heterojen katalizörün önemli bir özelliği olan tekrar kullanılabilirlilik özelliği Pd(OAc)2 yüklü Y tipi zeolit için sağlanamadığından çalışmalara Pd(II) yüklü Y tipi zeolit ile devam edilmiştir. Pd(II) yüklü NaY tipi zeolit üzerinde 4-iyodo ve 4-bromoanisol reaktifler ile % 60-100 arasında biaril ürünleri elde edilmiştir. Tepkime verimliliğinde kullanılan baz tipi ve miktarı, DMF:Su oranı önemli ölçüde etkili olmuştur. Tepkimenin heterojen fazda gerçekleştiğini gösterebilmek amacıyla reaksiyon sonunda çözeltide paladyum analizi yapılmış ve AAS analizi sonucu paladyumun çözeltide iz miktarda kaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the use of Pd(II) loaded NaY type zeolite as a catalyst in the Suzuki carbon-carbon bond coupling reactions of aryl halides with aryl boronic acids was investigated. For this aim, Pd(OAc)2, and [Pd(NFİ3)4]Cİ2 complexes were loaded into NaY zeolite in order to form an appropriate catalyst system. Pd(NHs)42+ loaded Y type zeolite was calcined to obtain Pd(II) form. Pd(OAc)2 loaded Y type zeolite showed high activity in the reactions of 4-iodoanisole and 4-bromoanisole with arylboronic acid. However the reusability which is an important property of heterogeneous catalyst could not be provided, the following studies were continued with Pd(II) loaded Y type zeolite. When, 4-iodo and 4-bromoanisole reactives were used in the presence of Pd(II) loaded Y type zeolite, 60-100% biaryl products were obtained. The amount and type of the base and DMF:H20 ratio have high effects on the yield. In order to prove that the reaction took place in heterogeneous phase, at the end of the reaction Pd analysis of the solution was performed by AAS technique. It was found that the Pd amount in solution was trace. IV