Kontrollü patlatma ilkelerinin yapıların yıkılmasında kullanılabilirliği
Possible use of controlled blasting rules for demolition of structures
  1. Tez No: 121043
  2. Yazar: SAVAŞ GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET KONTROLLÜ PATLATMA İLKELERİNİN YAPILARIN YIKILMASINDA KULLANBLABİLÎRLİĞİ Patlatma, hasarlı veya ekonomik ömrünü tamamlamış yapıların (binalar, bacalar, lavvar tesisleri, silolar, sığınaklar v.b. ) yıkımlarında, geleneksel yıkım tekniklerine göre oldukça emniyetli, daha ucuz ve hızlı bir yöntem olarak uygulama alanı bulmaktadır. Patlayıcılarla yapılan bu çalışmalar, yapıların stratejik noktalarına yerleştirilen küçük şarjların patlatılarak yapının daha karasız ve öngörülen bir doğrultuda yıkılması ve devrilme sırasında parçalanmasını kapsamaktadır. Bu çalışma kapsamında; ilk olarak, yapılara ani etkiyen darbe yükü tanımlanmış, ardından patlama yüklemesinin yapı elemanları üzerindeki etkisinin araştırıldığı literatürde yer alan bazı çalışmalardan bahsedilmiştir. Daha sonra yapı ve yapı elemanlarının yıkılmasında kullanılan teknikler, onaran ve yenileme çalışmaları için yapı elemanlarının patlayıcı ile kısmi yıkımı (mini patlatma), yapı yıkımlarında kullanılan patlayıcı maddeler, ateşleme sistemleri, koruma malzemeleri ve delik delme işlemleri hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiş. Verilen bu bilgilerden sonra bir yapının patlatılarak yıkılması için yürütülen çalışmanın tüm aşamaları detaylarıyla açıklanmıştır. Bu tez çalışmasında ayrıca,“Structure Blast Designer”adlı bilgisayar yazlımı ile bazı yapı ve yapı elemanları için yapılan patlatma tasarımlan sunulmuştur. Bu tasarımlar, kolon, duvar, döşeme gibi yapısal elemanların ve baca, köprü kemeri ve kule gibi yapıların çeşitli konumlan ve özellikleri için yapılmış ve sonuçlan değerlendirilmiştir. Tezin son kısmında ise, yapay sinir ağlan yaklaşımı ile örnek bir çerçeve yapı modelinin patlatmalı yıkımının simülasyonu üzerine yapılan çalışmaların detaylan açıklanmış ve elde edilen sonuçlar sunulmuştur. XVII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT POSSIBLE USE OF CONTROLLED BLASTING RULES FOR DEMOLITION OF STRUCTURES As a highly safe, more economical and fast method compared with conventional demolition techniques, blasting finds an application field at demolition of damaged or non-economical structures buildings, chimneys, coal washery plants, bins, bunkers etc.). These labors with explosives consist in placing small charges in strategic points, proviking unstableness and fragmentation during the fall in a prefixed direction. In this thesis, firstly, impact load to the structures are defined than some studies in literature which is including research for infuluence of the blast load on the structures element are meintoined. Later, the detailed informations have been given about, the demolition techniques of structures and structural elements, partial demolition of structural elements by explosives for repair and restoration works, explosives for structure demolitions, ignitation systems, protection materials, and drilling epplications. After given all these information, all steps of demolition of structure by blasting have been explained with details. In addition, the blasting designs, for some structures, and structure elaments by using“Structure Blast Designer”software have been given. These blast designs have been designed for various positions, and specifications of structural elements such as columns, walls, floors, and structures such as chimney, bridge belts and towers and the results have been determined. The detailes of works on blasting demolition simulation of a sample frame structure with the approach of neural network, have been explained, and obtained results have been given at the last of this thesis. xvin