Quality management in the Turkish construction industry
Türk inşaat sektöründe kalite yönetimi
  1. Tez No: 76464
  2. Yazar: TEYMUR ŞANLILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
înşaat sektörü ve kalite yönetimi yöntemleri ile ilgili bilgi edinmek amacıyla, Türk inşaat sektöründeki firmalara detaylı bir anket uygulaması yapıldı. Soru formundaki sorular, şirketlerin şu anki durumlarını ve gelecek için planlarını tam olarak yansıtabilecek şekilde hazırlandı. Anket, inşaat sektörünün hemen hemen tüm alt sektörlerini kapsaması sebebiyle, danışman, tasarımcı, müteahhit ve taşeron firmalara uygulandı. Hedef olarak belirlenen şirketlerden yirmi iki tanesi soru formunu cevapladı. Sonuçlara göre, hemen hemen bütün şirketlerin kalite yönetiminin öneminin farkında olduğu, kalite iyileştirme konusuna ilgi duymakla beraber deneyimlerinin kalite yönetimi uygulaması için yeterli olmadığı ve dokümantasyon, iletişim, eğitim ve süreç geliştirme alanlarında eksikleri olduğu ortaya çıkmıştır. Şirketler kalite yönetimi uygulamasına iyi bir başlangıç yapmak için bu uygulamaya iyi bir temel oluşturan ISO 9000 kalite güvence sistemini uygulayabilirler.
Özet (Çeviri)
A detailed survey is conducted with Turkish construction firms to gather information about construction industry and quality management procedures. The questions in the questionnaire are prepared to have complete information about companies' current status and future plans on quality management. The survey is applied to consultant, designer, contractor, and subcontractor firms, since these groups cover almost all-different sub sectors of the construction industry. Twenty-two of the targeted companies answered the questionnaire. The results indicate that almost all of the companies are aware of the relevance and importance of quality management and interested in quality improvement, whereas they are not experienced enough to implement quality management properly and they have problems in documentation, communication, training, and process improvement. The companies can apply ISO 9000 quality assurance system in order to have good start for quality management implementation because it provides a good foundation for quality management.