İstanbul Fatih ormanında çam türleri plantasyonlarında büyüme özellikleri
Growth conditions of Pinus spp. in İstanbul Fatih plantation forest
  1. Tez No: 130845
  2. Yazar: TEKA BARAKY GOSHU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. FERHAT BOZKUŞ, YRD. DOÇ. DR. ADİL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Bu çalışmada; İstanbul Fatih Ormanı'nda çam plantasyonlarında büyüme özellikleri, kullanılan ağaç türlerinin gelişimi ve kalite nitelikleri ele alınmıştır. Ayrıca yapılmış olan ağaçlandırma projesi kritik edilerek, uygulanabilecek ağaçlandırma çalışmaları konusunda öneriler verilmiştir. Fatih Orman ağaçlandırmalarında kullanılan Kızılcam, Karaçam, Sahil Çamı, Fıstık Çamı ve doğal Meşe türlerinin gelişmelerini saptamak amacı ile bu türlerden oluşan deneme alanları seçilmiştir. Deneme alanlarında genel bilgiler toplanmış; çap, boy ölçülmüş ve ayrıca kalite sınıflandırması yapılmıştır. Ayrıca büyüme ilişkilerini tespit etmek amacıyla gövde analizi için örnek ağaçlar kesilmiştir. Ağaçlandırma sahasının yetişme ortamı, ağaçlandırmanın amacı, ağaçlandırma sahasını hazırlama tekniği, deneme alanlarının seçimi ve yapılan ölçümler hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca her örnek alanda toprak analizi yapılarak bitkiler toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; Fatih Ormanı'nda en iyi gelişmeyi Sahil Çamı ve Kızılcam, en düşük gelişmeyi ise Karaçam ve Fıstık Çamı yapmıştır. Ayrıca Karaçam ağaçlandırma alanlarında yer yer aşırı miktarda kurumalara rastlanmıştır. Bu kurumaların hatalı orijin seçiminden kaynaklanmış olabileceği kanısına varılmıştır. Ayrıca genel olarak iğne yapraklı meşcereler çok sağlıklı değildir. Bu nedenle bir plan dahilinde doğal yapraklı türlere dönüş düşünülmelidir. Ormancılıkta çok yönlü faydalanma prensibi çerçevesinde, İstanbul çevresinde yapılacak ağaçlandırmalarda, rekreaktif ve hidrolojik amaçların önemle dikkate alınması gerekmektedir. Ağaçlandırmalara konu olabilecek alanların, odun hammaddesi üretimi amacı ile kullanılacak kısımlarında, tür ve orijin seçimi konularına önem verilmelidir. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Growth conditions of pinus spp in Istanbul Fatih plantation forest This study was carried out to evaluate the growth and quality of forest tree species which were planted at Fatih plantation area. In addition to this some recommendations related to the afforestation program which will be applied in this region and the results of the study and the site condition of the plantation area has been taken into account. Considering Pinus brutia, Pinus nigra, Pinus pinaster and Pinus pinea species including Quercus spp. of the area, sample plots has been taken. In the sample plots general information of the plantation area has been gathered, the height and diametre growths of the trees in each sample plots has been measured, and quality classification has been made. In addition, in order to identify the growth relationship of species sample stems has been taken for stem analysis. Aim of the plantation area, the plantation site condition, criteria for choosing the sample plots, results of the measurements have been studied. In addition to this in every sample plot soil analysis has been carried out and vegetation types has been identified. The findings of the study indicated that the growth of the Pinus pinaster and Pinus brutia is the best, while Pinus nigra and Pinus pinea is the least. In addition to this in the Pinus nigra plantations some dead trees were observed. This may be connected with the wrong provenance selection of Pinus nigra. In general the condition of conifers is not good. Because of this in planning afforestation programs the native broad leaved species should be taken into consideration. On the other hand, the goal of the afforestation activities in the region of Istanbul are generally targeted in production of raw wood material. However, the aim of the projects should be determined by taking into account the multiple use of forestry, such as the recreational and water necessities of the residents of Istanbul. In addition to this the selection of suitable species and provenances must be taken into consideration in the plantation areas which will be established for producing raw wood material. XII