Kurbağa (Rana spp. ) bacağının işlenmesi ve raf ömrünün belirlenmesi
Processing of frog leg (Rana spp. ) and establishment of its shelf life
  1. Tez No: 121065
  2. Yazar: ŞENAY GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN VARLIK, YRD. DOÇ. DR. SÜHENDAN MOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Kurbağa (Rana spp.) Bacağının İşlenmesi Ve Raf Ömrünün Belirlenmesi Ülkemizde su ürünleri sektörüne yeni girmiş türlerden biri olan kurbağalardan insan gıdası olarak gereği gibi yararlanılmadığı bir gerçektir. Bu gerçeğin, kurbağanın iç piyasadaki tüketiminin son derece düşük oluşu, bunun aksine ihracatının günden güne artmasından görülmesi mümkündür. Tadına çok yabancı olduğumuz kurbağaların ülkemiz su ürünleri sektörüne kazandırılması için, et bileşiminin çok iyi bilinmesi ve canlı olarak ihracatının yanında, kurbağa bacağı üzerine işlemenin arttırılması gerekmektedir. Ülkemizde özellikle tüketilebilecek türün bol bulunması, ihracatımızı her geçen gün arttırmaktadır. Bu çalışmada, kurbağa bacakları Balıkesir'in Bandırma ilçesindeki su ürünleri işleme tesislerinden temin edilerek soğuk koşullarda (+4°C±1) depolanmıştır. Soğuk depolama periyodunda duyusal, kimyasal (pH, TVB-N) ve mikrobiyolojik analizler (Toplam Mezofılik, Toplam Psikrofilik Bakteri, Staphylococcus spp. ve Toplam Koliform) yapılmıştır. Çalışma iki tekrarlı ve kimyasal analizlerde üç, mikrobiyolojik analizlerde iki paralelli olarak yürütülmüştür. Soğukta depolamada (+4°C±1°C) depolanan kurbağa bacaklarının raf ömrü yapmış olduğumuz çalışma sonucunda 4 gün olarak belirlenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Processing of Frog Leg (Rana spp.) and Establishment of its Shelf Life. It is a known fact that frogs, being one of the new products launched in water products sector in our country, are not used satisfactorily as human food. This fact is verified by the fact that domestic consumption of frogs is highly low and that, on the contrary, exports are increasing every passing day. In order to be able to add frogs, whose taste is very foreign to us, to our country's water products sector, it is necessary to gain deep insight into its meat composition and to export as live as well as to increase the scope of processing of its legs. Availability of wide variety of species for consumption in our country increases our exports every passing day. In this study, frog legs procured from the water products processing facilities in the district of Bandırma of the city of Balıkesir were stored under cold conditions (+4°C±1). During cold storage period, sensory, chemical (pH, TVB-N) and microbiological analyses (Total Mesophylic, Total Psychrophylic Bacteria, Staphylococcus spp, and Total Coliform) were made. The was handled with two repetitions and also with three parallels for chemical analyses and two parallels for microbiological analyses, respectively. Shelf life of frogs stored under cold storage conditions (+4°C±1) was established as a result according to our studying the 4 days. VII