Streptozotosin ile deneysel diabet oluşturulmuş sıçanların çeşitli doku antioksidan sistemlerine vanadyum sülfatın etkileri
The Effects of vanadyl sulphate on various tissue antioxidant systems of streptozotocin induced diabetic rats
- Tez No: 121069
- Danışmanlar: PROF.DR. REFİYE YANARDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET STREPTOZOTOSIN ELE DENEYSEL DIABET OLUŞTURULMUŞ SIÇANLARIN ÇEŞİTLİ DOKU ANTİOKSİDAN SİSTEMLERİNE VANADYUM SÜLFATIN ETKİLERİ Diabet, hiperglisemi, ketonemi gibi humoral değişiklikler ve mikroanjiyopati gibi histolojik değişiklikler ile karakterize edilen metabolik bir hastalıktır. Bu hastalıkta başta karbohidrat metabolizması olmak üzere, protein, lipid ve elektrolit metabolizmaları da etkilenir. Diabet, göz, böbrek, sinir sistemi, damar sistemi, ketoasidoz,enfeksiyonlara karşı direncin azalması ve deri komplikasyonları gibi birçok belirtiler gösterir. Bu çalışmada, insuline benzer özellik gösteren ve yeni bir antidiabetik ilaç olarak bilinen vanadyum sülfatın, diabetik ve normal sıçanların lens, akciğer, kas, dil dokuları ve kan glukozu, serum total protein ve total lipid düzeyleri üzerine etkileri araştırıldı. Çalışmada 6-6.5 aylık Swiss albino sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar iki diabet, iki kontrol olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Deneysel diabet, 65 mg/kg ( 0.01 M Sitrat tamponu pH= 4.5) streptozotosin (STZ) enjeksiyonu ile oluşturuldu. Birinci günden altmışıncı güne kadar 100 mg/kg vanadyum sülfat kontrol ve diabet grubu sıçanların birer gruplarına gavaj tekniği ile günlük olarak verildi. STZ enjeksiyonundan önce ve STZ enjeksiyonundan sonraki 1., 15., 30., 45. ve 60. günlerde kuyruk kan örnekleri alındı ve açlık kan glukozu o-toluidin metoduna göre tayin edildi. 60. günde serum total protein Lowry ve serum total lipidleri sülfofosfo vanilin metodları ile tayin edildi. Ayrıca 0., 1., 15., 30., 45. ve 60. günlerde sıçanların ağırlıkları tartıldı. 60. Günde hayvanlardan lens, akciğer, kas ve dil doku örnekleri alındı. Lens, akciğer, kas ve dil dokuları örneklerinde protein Lowry, lipid peroksidasyonu Ledzowsky, nonenzimatik glikolizasyon tiobarbitürik asid metodu ve glutatyon ise Ellman ayıracına göre tayin edildi. Elde edilen sonuçlardan vanadyum sülfatın insuline benzer etkisinin yanısıra, diabetik sıçanlarda çeşitli dokularda oluşan hasarları antioksidan ve koruyucu özellik göstererek önlediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF VANADYL SULPHATE ON VARIOUS TISSUE ANTIOXIDANT SYSTEMS OF STREPTOZOTOCIN INDUCED DIABETIC RATS Diabetes is a metabolic disease characterized by humoral variations like hyperglycemia and ketonaemia and histological variations like micro angiopathy. In this disease, first carbohydrate metabolism and after protein, lipid and electrolyte metabolisms are affected. Diabetes has many symptoms, which are eye, kidney, neurosystem, vascular, ketoacidose and the decrease of the resistance against infections and skin complications. The aim of the present study was to investigate the effect of vanadyl sulphate, which is known as a insulinomimetic agent and a new antidiabetic drug, on the lenses, lung, muscle and tongue, and blood glucose, serum total protein and total lipid of diabetic and normal rats. In this study, male 6-6.5 months old, Swiss albino rats were used. The animals were randomly divided into two groups diabetic and two groups of control. The animals were made diabetic by intraperitoneal injection of a single doses of 65 mg/kg STZ in 0.01 M citrate buffer (pH = 4.5). From day 1 to day 60, 100 mg / kg vanadyl sulphate was given daily by gavage technicque to one of the control and diabetic groups. The first day of experiment before STZ injection at 1. 15. 30. 45 and 60 days tail blood samples were taken and fasting blood glucose were determined by o-toluidine method. On the 60 * day, serum total protein and serum total lipids were determined by Lowry, sulphophospho vanilin methods, respectively. At 0. 1. 15. 30. 45 and 60 * days, body weight was taken. On the 60 * day, the lenses, lung, muscle and tongue tissue samples were taken from animals. Protein, lipid peroxidation, nonenzymatic glycosylation and glutathione of lenses, lung, muscle and tongue were determined by Lowry, Ledwozyw, thiobarbituric acid methods and Ellman reagents respectively. The results of this study show that vanadyl sulphate, in addition to its insulinomimetic effect has antioxidant and protective effects on the damage caused by diabetes on various tissues.