İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Araştırma Ormanı'nın florası ve meşcere kuruluşları
Flora and stand structure in the Research Forest of Faculty of Forestry University of Istanbul
- Tez No: 121070
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET İ. Ü. ORMAN FAKÜLTESİ ARAŞTIRMA ORMANININ FLORASI VE MEŞÇERE KURULUŞLARI Bu çalışma, İ. Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalı Silvikültür Programında“İ. Ü. Orman Fakültesi Araştırma Ormanının Florası ve Meşcere Kuruluşları”adı altında, yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışma birbirinden farklı iki konuyu kapsamaktadır. Bunlardan ilki; Araştırma ormanının florasını belirlemek amacıyla yapılan çalışma, diğeri ise, ormanın meşçere kuruluşlarını saptamak amacıyla yapılan çalışmadır. Araştırma ormanı, İstanbul'un kuzeyinde bulunmaktadır. Alan, Türkiye'nin Grid sistemine göre A2 (E) karesinde yer almaktadır. Orman toplam 738 ha olup, denizden yüksekliği 20 - 230 m arasında değişmektedir. Araştırma alanından Temmuz 2000 ile Temmuz 2001 tarihleri arasında toplanan bitkilerin teşhisleri sonucunda, 71 familya ve 238 cinse ait 355 takson teşhis edilmiştir. Bitkilerin fitocoğrafik bölgelere dağılımı; Avrupa - Sibirya 109 (% 30.70), Akdeniz 48 (%13.52), İran - Turan 2 (% 0.56), Geniş yayılışlı ve bilinmeyenler 196 (%55.21) şeklindedir. Orman, Avrupa - Sibirya flora bölgesiyle Akdeniz flora bölgesinin geçiş kuşağı üzerinde bulunmakla birlikte, çoğunlukla Avrupa - Sibirya flora bölgesinin etkisi altındadır. Araştırma ormanındaki endemik bitki sayısı 5'dir ve bunun toplam takson sayısına oranı % 1.41 'dir. Araştırma ormanında meşcere karışımına katılan ağaç türleri şunlardır; meşe türleri {Quercus petraea (Mattuschka) Liebl. subsp. iberica, Quercus frainetto Ten., Quercus cerris L. subsp. austriaca (Willd.) Loudon), gürgen (Carpinus betulus L.), kestane (Castenea sativa Miller ), ıhlamur {Tilia argentea Desf. DC), defne (Laurus nobilis L.), kiraz (Cerasus avium (L.) Moench) kızılağaç (Alnus glutinosa (L.) Goertner subsp. glutinosa) yalancı akasya (Robinia pseudacacia L.), karaçam (Pinus nigra Arnold.) Bunlar saf veya karışık olarak toplam 1 1 farklı meşçere kuruluşu meydana getirmektedirler. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY FLORA AND STAND STRUCTURE IN THE RESEARCH FOREST OF FACULTY OF FORESTRY UNIVERSITY OF ISTANBUL This study comprises two different subjects. The first one is to designate the floristic composition and the other is to determine the stand structure of the Research Forest. The Research Forest is at the northern part of Istanbul. According to Grid system of Turkey, it is included in A2 (E) square. It has 738 hectare area and located between 20 to 230 m altitude. According to the diagnosis of the plants, 355 taxa which belong to 238 genus and 71 families were determined. 109 taxa (30.70 %) of these plants belong to Euro - Siberian phytogeographical region, while 48 (13.50 %) to Mediterranean, 2 ( % 0.50) to Iran - Turanian, and 196 (55.20 %) are widely distrubited and unknown. Although the Research Forest is at the transition zone between Euro - Siberian and Mediterrenean regions, in general it is under the influence of Euro - Sibirian flora region. The number of endemic plant species in the research forest is 5 and the ratio of these to the total number of taxa is % 1.41. Tree species which form the stand structure of the forest are; Oak species (Quercus petraea (Mattuschka) Liebl. subsp. iberica, Quercus frainetto Ten., Quercus cerris L. subsp. austriaca (Willd.), hornbeam (Carpinus betulus L.), chestnut (Castenea saliva Miller), baswood (Tilia argentea (Desf.) DC), laurel (Laurus nobilis L.), cherry (Cerasus avium (L.) Moench), alder (Alnus glutinosa (L.) Goertner subsp. glutinosa), locust (Robinia pseudacacia L.), black pine (Pinus nigra Arnold.). These tree species form 1 1 different stand structure as pure or mixture. IX