Levrek (Dicentrarchus labrax L. 1758) balıklarında Aeromonas hydrophila infeksiyonu üzerinde bir araştırma
A Research on Aeromonas hydrophila infection in sea bass (Dicentrarchus labrax L. 1758)
  1. Tez No: 121094
  2. Yazar: LORİ ŞAHRİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Levrek (Dicentrarchus labrax L.1758) Balıklarında Aeromonas hydrophila İnfeksiyonu Üzerinde Bir Araştırma. Bu çalışmanın amacı kültürü yapılan levrek {Dicentrarchus labrax) balıklarında Aeromonas hydrophila infeksiyonunu araştırmaktır. Bakteriyolojik yoklama için hastalıklı balıkların karaciğer, böbrek ve dalaklarından alınan örnekler TSA'ya ekilmiştir. İzole edilen etkenin identifikasyonu kültürel ve biyokimyasal özellikleri incelenerek yapılmıştır. Ayrıca antimikrobiyal madde duyarlılık testleri yirmi yedi çeşit antimikrobiyal madde kullanılarak uygulanmıştır. Acı suda levrek balığı yetiştiriciliği yapan bir işletmeden Nisan ayında sağlanan iki hasta balıktan izole edilen beş bakteri izolatı Aeromonas hydrophila olarak identifiye edilmiştir. Bu beş izolatın koyun kanlı agar üzerinde P-hemolitik olduğu ve siderofor ürettiği gözlenmiştir. Antimikrobiyal madde duyarlılık testlerinin sonuçlan, beş bakteri izolatının yirmi yedi çeşit antimikrobiyal maddeden on dördüne dirençli olduğunu, XI, X3, X4 ve X5 izolatlarının yirmi yedi çeşit antimikrobiyal maddeden on üçüne duyarlı olduğunu, X2 izolatının bu on üç çeşit antimikrobiyal maddeden ikisine dirençli olduğunu ve diğer on bir çeşit antimikrobiyal maddeye ise duyarlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Research on Aeromonas hydrophUa Infection in Sea Bass (Dicentrarchus labraxL.1758). Hie purpose of this study to research Aeromonas hydrophUa infection in cultured sea bass (Dicentrarchus labrax). Samples that were taken from liver, kidney and spleen of diseased fish were inoculated in TSA for bacteriological examination. Identification of the isolated agent was made by examination of its cultural and biochemical characteristics. In addition antimicrobial agent susceptibility tests were performed using twenty-seven sorts of antimicrobial agents. Five isolates of bacteria that isolated from two diseased fish which were provided in April from a farm which raises sea bass in brackish water were identified as Aeromonas hydrophUa. It was observed that these five isolates were p-hemolytic on sheep blood agar and produced siderophore. Antimicrobial agent susceptibility results showed that five isolates of bacteria were resistant to fourteen of twenty-seven sorts of antimicrobial agents, XI, X3, X4 and X5 isolates were susceptible to thirteen of twenty-seven sorts of antimicrobial agents, X2 isolate was resistant to two of these thirteen sorts of antimicrobial agents and it was susceptible to the other eleven of thirteen ones. VI