Türkiye'deki yüksek dağ ormanlarının planlama ilkeleri
Planning principles of high mountain forests in Turkey
- Tez No: 121093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DEKİ YÜKSEK DAG ORMANLARININ PLANLAMA LLKELERI Ülkemizde yüksek dağ ormanlarının önemi son yıllarda anlaşılmaktadır. Yüksek dağ ormanlarının planlama ilkelerinin ortaya konması yüksek dağ ormanlarının işletilmesinde ve toplumun bu ormanların koruyucu fonksiyonlarından (toprak koruma, su koruma, çığ önleme, kaya yuvarlanmalarım önleme v.b.) yarar sağlamasında önemli bir rol oynayacaktır. Bu çalışmada, ülkemizdeki yüksek dağ ormanlarının alam belirlenmiştir. Sonra yüksek dağ ormanlarının hangi planlama ilkeleri ile nasıl planlanabileceği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada, ülkemizdeki yüksek dağ ormanlarının alanlarının belirlenmesinde 1/100.000 ölçekli 384 adet Türkiye Orman Haritalarına ait paftalar kullanılmıştır. Bu paftalar büyük formatlı scanner yardımıyla taranarak bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Bilgisayar ortamına aktarılan her pafta üzerinde gerekli sayısallaştırma işlemi raster-vektör dönüşümü yapılarak NETCAD programı yardımıyla tamamlanmıştır. Sayısallaştırma işlemi tamamlandıktan sonra gerekli sorgulama işlemi yardımıyla Türkiye orman sınırları içinde kalan yüksek dağ ormanlarının sahip olduğu toplam alanlar saptanmıştır. VT
Özet (Çeviri)
SUMMARY PLANNING PRINCIPLES OF HIGH MOUNTAIN FORESTS IN TURKEY The importance of high mountain forests has just been remarked in our country. Finding out the planning principles of high mountain forests will have an important role in managing high mountain forests. It will make the public to gain benefit from protective functions of these forests (erosion control, water protection, avalanche control, rock fall control etc.). In this study, the area of high mountain forests was determined in our country, then it is studied that how the high mountain forests can be planned by which planning principles. In study, 1/100.000 scaled 384 pieces sections which belong to Turkey Forest Maps used while determining the area of high mountain forests in our country. These sections are scanned by wide-format scanner and are transferred to computer. Digital form of these sections transferred to computer are completed by using NETCAD programme in computer after making the raster-vector converted. After completing digital process total area of high mountain forests in Turkey is calculated with the help of queries. VTT