Kızılçam (Pinus brutia Arnold)'da reçine üretiminin odun kalitesine etkisi
The Effects on wood quality of resin tapping from Brutia pine (Pinus brutia Arnold)
  1. Tez No: 121113
  2. Yazar: SEVİL URSAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENER GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Kızılcam (Pinus brutia Arnold)'da Reçine Üretiminin Odun Kalitesine Etkisi Bu çalışmada, Çanakkale-Ayvacık ormanlarından alınan, üzerinde asit pasta metodu ve 5 farklı asit pasta ile reçine üretimi yapılmış 10 adet Kızılcam ağacı üzerinde çalışılmıştır. Yıllık halka ölçümleri ile, ağaçlarda son 10 yıldaki yıllık halka ve yaz odunu genişlikleri ile yaz odunu katılım oranına bakılarak, reçine üretimine başlanmadan önceki ve sonraki değerler karşılaştırılmıştır. Çıralarıma derinliği tayini ile, ağaçlardan reçine üretiminde kullanılmış olan farklı asit pastaların ağaçlar üzerinde meydana getirdiği çıralarıma miktarları ortaya çıkarılmıştır. öz odun-Diri odun katılım oranları ve mikroskopik ölçümler ile ilgili bölümlerde daha önceden aynı deneme alanından alınmış 3 'er adet ağaç üzerinde yapılmış bir çalışmanın sonuçlarına göre değerlendirmeler yapılmıştır. Fiziksel ve mekanik deneyler için deneme örnekleri, ağaçların iç (öze yakın kısmından) ve dış (reçine yarası civarından) kısmından olmak üzere 2 grup halinde hazırlanarak, reçine üretiminin bu özellikler üzerine olan etkileri değerlendirilmiştir. Buna göre; reçine üretimi bakımından önemli olan yaz odunu katılım oranı, reçine üretimi ile genelde artış göstermiştir. Çıralarıma derinliği tayini ile ilgili olarak yapılan çalışmaların sonuçlarına göre 8, 122, 155 ve 361 nolu deneme ağaçlarında çıralarıma derinliği az (0,75- 1,1 cm); 102, 136 ve 198 nolu deneme ağaçlarında orta düzeyde (l,l-l,75cm), 120, 117 ve 183 nolu deneme ağaçlarında da fazla (l,75-2,02cm) olacak şekilde meydana gelmiştir. Yapılan çalışmalarla deneme ağaçlarında Diri odun katılım oranının yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Mikroskopik açıdan bakıldığında lif boyutları reçine verimini etkilemektedir. Lif uzunlukları ve lümen genişlikleri arttıkça reçine verimi artmaktadır. Reçine üretimi ile Hava kurusu yoğunluk, basınç direnci ve eğilme direncinde artış, şok direncinde azalma meydana gelmiştir. *$£. YÜBIKÖĞRCTIM 1CDBUL3! xn
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effects On Wood Quality Of Resin Tapping From Brutiapine (Pinus brutia Arnold) This study was conducted to determine quality properties of brutiapine after resin tapping. Ten trees were taken from Çanakkale Ayvacık forest. In addition, the width of heart wood and sap-wood on three logs at the study area also were measured and also three logs were taken for microskopic study, resin was tapped from these logs with asid paste method at 1997 and used five different asid paste formulae. The following results of study were obtained. The ratio of late wood in annual ring increases after resin tapping. Depth of penetration of resin in to wood is low in logs numbered 8, 122, 155 and 361, medium level in logs numbered 102, 136, 198 and high in logs numbered 120, 1 17 and 183. The ratio of sap-wood in the wood is high on trees. Dimension of fibre influences resin yield. If the fibre lenght and the lumen width increase, the resin yield increases. Air-dry density, compression strenght and bending strength of the wood increase, resistance to shock of the wood reduces after resin tapping. xra