Serinyol ve Tekir fidanlıklarında üretilen kızılçam, Anadolu karaçamı ve toros sediri fidanlarında kalite sınıflaması araştırmaları
Investigation of quality classes in calabrian pine, Anatolian pine and lebanon cedar and Serinyol and Tekir nurseries
- Tez No: 38414
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSA GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu çalışmada Ser i ny ol vs Tekir Fidanlıklarında üretilen 1+0 Kızılcam CPinus brutia Ten»), Anadolu Karacamı (Pinus nigra Arnold, subsp. pallsiana (Lamb.) Holmboe») ve Toros Sediri (Cedrus libani A. Rich.) fidanları kullanılmıştır. Çalışma kapsamında sırasıyla su hususlar araştırılmıştır. (1) Aynı orjinden farklı fidanlıklarda üretilen Kızılcam fidanları yardımıyla fidanlıklar arasında fark olup olmadığı, (2) Ekim siki ığı-mor folojik fidan özellikleri etkileşimlerinin tespiti, (3) üretilen fidanların fidan kalite sınıf lamasında kullanılmakta olan Türk Standartları Enstitüsü (TSE) standardına uygunluğu, (4) ölçülen fidan boyu ve kök boğazı çapı değerleri yardımıyla Fidan boyu, Kök boğazı çapı ve Fidan boyu- Kök boğazı çapı kalite sınıflarının oluşturulması, (5) Yapı lan sim fantaların hassasiyetinin ayırma analizi ile belirlenmesi, (S) Oluşturulan bu sınıflara fidanların oransal dağılımı. Serinyol Fidanlığı Kızılcam fidanı üretimine Tekir Fidanlığından daha uygundur. Araştırmada Tekir Fidanlığında Kızılcam üretiminden vazgeçilip, Karacam Fidanına ağırlık veri İmsinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır. Fidanlıklarda ekim sıklığı kalın çaplı fidan üretimine imkan verecek şekil de düzenlenmelidir. ideal ekim sıklığının ne olması gerektiği yapılacak araştırmalar ile ortaya konmalıdır. Fidan kalite sınıflandırmalarında halen kullanılmakta olan TSE standardın da esas alınan minimum 3 mm kök boğazı çapı kriteri uygun olup, fidan boyları yeniden gözden geçirilmeli, mümkünse farklı dikim alanları için her tür bazında ayrı ayrı belirlenmelidir. Anahtar Kelimeler? Kızılcam, Karacam, Sedir, morfolojik fidan özellikleri, Ekim sıklığı, Kalite sınıflaması. -VII-
Özet (Çeviri)
Investigation of quality classes in Calabrian pine, Ana tolian pine and Lebanon cedar at Serinyol and Tekir nurseries SUMMARY In the present study, 1+0 Calabrian pine (Pinus brutia Ten.), 2+0 Anatolian pineCPinus nigra Arnold subsp. palla- siana (Lamb.) Holmboe) and 1+0 Lebanon cedar CCedrus libani A. Rich) seedlings raised at Serinyol and Tekir Forest Nur series in the east mediterranean region of Turkey were used and investigated the following subjects: (1) Determining of the interactions between provenances and nurseries, (2) Effect of the seedbed density on the main morphological properties of seedlings,