Gediz-Murat dağı havzasında arazi kullanma sorunları
Land use problems of Murat mountain watershed in Gediz
  1. Tez No: 121118
  2. Yazar: HÜSEYİN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET“Gediz-Muratdağı Havzasında Arazi Kullanma Sorunları”adlı bu çalışma Gediz-Muratdağı havzasında yapılmıştır. Çalışma, 1957'den günümüze arazi kullanım tiplerinde meydana gelen değişimleri ortaya koymak amacı ile yapılmıştır. Bu çalışmada 1/25000 ölçekli memleket, orman amenajman ve orman kadastro haritalarından yararlanılmıştır. Sonuçlar, tarım alanlarında %10.3 azalma olduğunu, buna karşılık mer'a alanlarında %8.3, orman alanlarında da %2.0 artış olduğunu göstermiştir. Tarım alanlarındaki azalmanın başlıca nedenleri olarak, yöredeki insanların şehir merkezlerine göç etmeleri sonucunda bu alanların terk edilmesi, topoğrafik yapıdan dolayı uzun süreli kullanılan tarım alanlarının erozyon sonucu verimliliklerini yitirdiği için terk edildikleri ve tarımdaki sanayileşme sonucu çok dik alanların kullanılamaması sonucu terk edilmeleri sayılabilir. Mer'a ve orman alanlarının artışı ise, tarım alanlarındaki azalmanın bir sonucu olarak açıklanabilir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Land Use Problems of Murat Mountain Watershed in Gediz”.This study has been conducted in the watershed of Murat Mountain in Gediz to determine the trend of changes occured in land use types. The study covered the data from 1957 to up to now. To achieve this goal, topographic maps, forest management maps,and forest cadastral maps were used to measure changes took place between 1957 and 1998 years.The scale of the all maps was 1/25 000. Results showed that cultivation areas decreased 10.3 % while rangelands and forestlands increased 8.3 % and 2.0 %, respectively. Additionally, it was visiualy observed that vast majority of cultivation areas faces moderate to severely erosoin problems due to mountainous topographic structure of the site. The reasons for decrease in cultivation areas are abandonment of the lands due to migration of the farmers from rural to urban areas, technical developments in the agricultural systems, and lost of productivity because of erosion. Decreases in cultivation areas resulted in increases in forestlands and rangelands.