Karabiga (Biga-Çanakkale) granitoid plütonu batı kesiminin ve yan kayaçlarının petrolojisi
Petrology of the west morgin of the Karabiga (Biga-Canakkale) granitoid pluton and the country rocks
  1. Tez No: 121117
  2. Yazar: MÜZEYYEN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÖNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Karabiga (Biga-Çanakkale) Granitoid Plütonu Batı Kesiminin ve Yan Kay açlarının Petrolojisi Bu çalışma; Karabiga (Biga-Çanakkale) Granitoid Plütonu batı kesiminin ve yan kayaçlarının tanınmasını ve petrolojik özelliklerinin ortaya çıkarılmasını amaçlamıştır. İnceleme alanında en yaşlı birimi Paleozoyik yaşlı Çamlıca Mikaşistleri oluşturmaktadır. Çetmi Ofiyolit Melanjına ait birimler Çamlıca Mikaşistleri ile tektonik dokanaklıdır. Bu birimler muhtemelen Paleosenden daha genç olduğu düşünülen Karabiga Plütonu tarafından kesilmektedir. Karabiga Plütonu Granit bileşimde olup yer yer aplit ve kuvars damarlarıyla kesilmektedir. Karabiga Plütonu'nun sokulduğu alanlarda hornfels ve skarn zonu kayaçlarından oluşan kontak metamorfizma zonu gelişmiştir. Bölgede en genç birimi Kuvaterner yaşlı alüvyon oluşturmaktadır ve tüm birimlerin üzerinde bulunmaktadır. x
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Petrology of the Western Karabiga (Biga - Çanakkale) Granitoid Plüton and Host Rocks: This study aims penological investigation of the Western parts of Karabiga (Biga - Çanakkale) Granitoid Plüton and its host rocks. The oldest unit in this area is the Çamlıca Metamorphics of Paleozoik age. The units of Çetmi Ofiolit Melange are in tectonic contact with the Çamlıca metamorphics. These units are intruded by the Karabiga Plüton which is presumably younger than Paleocene in age. The Karabiga Plüton consists of granite and is cut by aplite and quartz dykes. Hornfels and Skarn type rocks are very obvious next to the Karabiga Granitoid Plüton. The youngest unit of the study area is alluvium that unconformably overlies all other units. Xlll